Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIEMCY

NIEMCY ZBYT PAZERNE NA GAZIE?

Cztery kraje Europy Środkowej – Austria, Czechy, Słowacja i Węgry – zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby podjęła działania przeciwko Niemcom w związku z dodatkową opłatą za gaz, którą stosują w momencie odsprzedaży surowca krajom trzecim.

MILIARDY DLA ENERGOCHŁONNYCH
foto: pexels.com

Opłata jest następstwem kryzysu energetycznego, który osiągnął szczyt w 2022 roku, po odcięciu dostaw gazu do Europy przez Rosję. Cena za 1 megawatogodzinę na holenderskiej giełdzie TTF skoczyła wówczas do ponad 300 euro. Dla porównania dzisiaj jest to prawie 10 razy mniej bo ok 33 euro.

Dodatkowa opłata jest nałożona na surowiec pobierany z niemieckich magazynów gazu, co ma doprowadzić do „odzyskania” miliardów euro wydanych na zakup gazu po zawyżonych cenach za granicą w trakcie kryzysu energetycznego.

Austria, Czechy, Węgry i Słowacja stwierdziły, że rozwiązanie to szkodzi ich wysiłkom na rzecz rezygnacji z rosyjskiego gazu, ponieważ powoduje, że zakup błękitnego paliwa z Niemiec staje się droższy.

We wspólnym dokumencie cztery kraje wezwały Komisję do „przełożenia słów na konkretne działania” w celu rozwiązania problemu.
Komisja przygotowała postępowanie prawne przeciwko Niemcom w związku z taryfą, postrzeganą jako naruszenie zasad jednolitego rynku UE, ale jak dotąd nie wniosła pozwu – podał Reuters.
„Wraz z planowanym zakończeniem tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do końca tego roku, opłata znacząco zmniejszy bezpieczeństwo dostaw dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreśliły cztery kraje.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.