Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

NIEMCY WSTRZEMIĘŹLIWE WOBEC CHIN

CENY NIEMIECKICH PRODUCENTÓW
foto: pixabay.com

Po wielu latach niezdecydowania Niemcy, opowiedziały się w gospodarczej wojnie między USA a chinami po stronie amerykanów. W tym celu rząd w Berlinie przygotował strategię dotycząca postępowania wobec państwa środka.

61-stronicowy dokument ma stać się wytyczną dla przyszłych stosunków z tym krajem – opisuje portal „Tagesschau”. W dokumencie podkreślono chęć współpracy, jak również „rosnące różnice” pomiędzy Niemcami a komunistycznym rządem w Pekinie. Niemcy planują zmniejszanie zależności gospodarczej od Chin, ale nie poprzez „fundamentalną zmiana kursu”. Jak dowiedział się „Tagesspiegel”, dokument powstawał przez kilka miesięcy przy udziale kilku resortów oraz Kancelarii.

CZYTAJ TEŻ: SYSTEM KAUCYJNY OD 2025

„Chiny się zmieniły – to oraz decyzje polityczne Chin sprawiają, że konieczna jest zmiana sposobu, w jaki traktujemy Chiny” – można przeczytać we wstępie dokumentu. Należy utrzymywać integrację gospodarczą z Pekinem, ale jednocześnie „zmniejszyć zależności w krytycznych obszarach, aby zminimalizować ryzyko, jakie może w ten sposób powstać” – podkreślono w strategii.

W dokumencie wezwano także niemieckie firmy do ograniczenia nadmiernego ryzyka, dotyczącego biznesu w Chinach. Zapowiedziano również twardy kurs przeciwko chińskiemu szpiegostwu. „Nasilają się działania szpiegowskie skierowane przeciwko Niemcom, zwłaszcza w cyberprzestrzeni” – stwierdził rząd w dokumencie, wyrażając „zdecydowany sprzeciw wobec wszelkim analogowym jak i cyfrowym działaniom szpiegowskim i sabotażowym chińskich służb i grup wymierzonych w Niemcy” – podkreślono w strategii.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ożywieniu w chińskiej gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, ekspertem rynku chińskiego i wykładowcą studiów chińskich.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jaki jest cel podwyżki cła na samochody elektryczne z Chin i dlaczego jest ona konieczna rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Mikołajem...

INFLACJA

Wzrost cen w Niemczech znowu przyspiesza. W maju wskaźnik inflacji konsumenckiej sięgnął 2.4%, natomiast w modelu zharmonizowanym 2.8%. Cel Europejskiego Banku Centralnego wyznaczony jest...

INFLACJA

Maj był kolejnym miesiącem ze śladowym niemal wzrostem inflacji konsumenckiej w chińskiej gospodarce. Utrzymuje się deflacja cen producentów, choć minimalnie płytsza niż prognozowano. Chińskie...