Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

NIEMCY W ROK OD DEFLACJI DO 6% INFLACJI. NAJSZYBSZY WZROST OD II WOJNY ŚWIATOWEJ

Ceny w Niemczech w ciągu roku – od deflacji do 6-cioprocentowej zharmonizowanej inflacji. Tak szybkiego narastania wzrostu cen Niemcy nie doświadczyły od II wojny światowej.

NIEMCY W ROK OD DEFLACJI DO 6% INFLACJI. NAJSZYBSZY WZROST OD II WOJNY ŚWIATOWEJ
Monachium, Niemcy / FOT. Viesturs Davidčuks, PEXELS

Jeszcze przed rokiem – w listopadzie i grudniu ubiegłego roku – ceny były niższe, niż przed pandemią. Od tego czasu tylko raz – w czerwcu – roczna inflacja była niższa, niż miesiąc wcześniej. I to zarówno liczona według metodologii krajowej (inflacja CPI), jak i wspólnej dla całej Unii Europejskiej (HICP).

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE 14.2% (PPI). Z TAKIMI PODWYŻKAMI MIERZĄ SIĘ FIRMY

Obecna inflacja w Niemczech jest od 1992 roku, kiedy zjednoczone Niemcy wchłaniały proinflacyjną gospodarkę NRD. Ale pod względem przyczyn – do obecnego okresu bardziej podobna jest wywołana szokiem naftowym wysoka inflacja w Niemczech lat 70-tych. Wówczas doszła do niemal 9 procent, a na poziomie powyżej 6-ciu procent utrzymywała się przez niemal 3 lata.

NIEMCY W ROK OD DEFLACJI
NIEMCY W ROK OD DEFLACJI DO 6% INFLACJI

Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...