Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

NIEMCY I USA POROZUMIAŁY SIĘ WS. NORD STREAM 2

Departament stanu USA potwierdził porozumienie z Niemcami ws. dokończenia budowy Nord Stream 2. Jak mówiła wczoraj w Senacie amerykańska podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland, tu cytat: „To jest zła sytuacja i zły gazociąg, ale musimy pomóc chronić Ukrainę”.

NORD STREAM 2
NORD STREAM 2 W BUDOWIE

Niemiecko-amerykańskie porozumienie ws. Nord Seam 2 daje Niemcom możliwość nałożenia sankcji na Rosję w razie szantażowania przez nią Ukrainy. Oba kraje mają wspierać Ukrainę w jej wysiłkach w kierunku dywersyfikacji źródeł energii i tzw. zielonej transformacji. Niemcy zobowiązały się także do działań na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu. Ta wygasa za 3 lata
i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Do amerykańsko-niemieckiego porozumienia odniósł się szef ukraińskiego koncernu energetycznego Naftohaz. Jurij Witrienko uważa, że Ukraina powinna jak najszybciej uzyskać członkostwo w NATO aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo. Szef Naftohazu mówi wprost: Rosja wykorzystuje rurociąg Nord Stream 2 jako broń geopolityczną nie tylko przeciwko Ukrainie, ale całemu regionowi Europy wschodniej.

Z kolei ukraiński minister spraw zagranicznych potwierdził na Twitterze,
że Ukraina oficjalnie inicjuje konsultacje z Komisją Europejską i Niemcami w sprawie Nord Stream 2, który zagraża ukraińskiemu bezpieczeństwu i narusza zasadę dywersyfikacji unijnej unii energetycznej”.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: