Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

NIEMCY – CENY W SKLEPACH ROSNĄ NAJSZYBCIEJ OD CZASÓW HELMUTA KOHLA

Aż o 3.8% wzrosły w lipcu ceny w Niemczech – podał dziś niemiecki urząd statystyczny. To najszybszy wzrost cen od 1993 roku.

NIEMCY - CENY W SKLEPACH ROSNĄ NAJSZYBCIEJ OD CZASÓW HELMUTA KOHLA

Dzisiejsze dane to tzw. szybki szacunek – wyliczany na podstawie tylko czterech kategorii produktów i usług, ale za to tych, które stanowią w budżetach niemieckich konsumentów większość wydatków.

Najmocniej w ujęciu rocznym wzrosły ceny paliw – aż o 11.6%. Zdecydowanie mniej – ale nadal bardzo mocno – rosły ceny żywności. Za koszyk żywności, który rok temu kosztował 100 euro – w lipcu tego roku trzeba już było zapłacić 104.6 euro.

Mocny udział energii w cenach paliw jest jednocześnie dobrą i złą informacją. Dobrą – bo wynika z tzw. efektu niskiej bazy. Paliwa rok temu były tanie, bo rynek ropy przeżywał pandemiczne załamanie. Teraz wróciły ceny wróciły do czasów sprzed pandemii. Złą – bo to inflacja podażowa, na którą banki centralne nie mają wpływu. Więc jeśli wzrost się utrzyma – będzie drenował kieszenie niemieckich konsumentów niezależnie od tego, jakie decyzje podejmie Europejski Bank Centralny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Chiny także mierzą się z wyższą niż zakładano inflacją. Zgodnie z dzisiejszym odczytem w kwietniu ceny towarów i usług wzrosły o 2.1% r/r a...

ŚWIAT

Dziś o godzinie 14.30 poznamy kwietniowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej w USA. Według prognoz wyniesie ona do 8,1% rok do roku.

FIRMA

Niemiecki przemysł znów hamuje. Po dwóch miesiącach wzrostu - marcowa produkcja przemysłowa w Niemczech okazała się niższa zarówno od produkcji w lutym, jak i...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

%d bloggers like this: