Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

NIEMCY – CENY W SKLEPACH ROSNĄ NAJSZYBCIEJ OD CZASÓW HELMUTA KOHLA

Aż o 3.8% wzrosły w lipcu ceny w Niemczech – podał dziś niemiecki urząd statystyczny. To najszybszy wzrost cen od 1993 roku.

NIEMCY - CENY W SKLEPACH ROSNĄ NAJSZYBCIEJ OD CZASÓW HELMUTA KOHLA

Dzisiejsze dane to tzw. szybki szacunek – wyliczany na podstawie tylko czterech kategorii produktów i usług, ale za to tych, które stanowią w budżetach niemieckich konsumentów większość wydatków.

Najmocniej w ujęciu rocznym wzrosły ceny paliw – aż o 11.6%. Zdecydowanie mniej – ale nadal bardzo mocno – rosły ceny żywności. Za koszyk żywności, który rok temu kosztował 100 euro – w lipcu tego roku trzeba już było zapłacić 104.6 euro.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE ZNOWU ROŚNIE

Mocny udział energii w cenach paliw jest jednocześnie dobrą i złą informacją. Dobrą – bo wynika z tzw. efektu niskiej bazy. Paliwa rok temu były tanie, bo rynek ropy przeżywał pandemiczne załamanie. Teraz wróciły ceny wróciły do czasów sprzed pandemii. Złą – bo to inflacja podażowa, na którą banki centralne nie mają wpływu. Więc jeśli wzrost się utrzyma – będzie drenował kieszenie niemieckich konsumentów niezależnie od tego, jakie decyzje podejmie Europejski Bank Centralny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

UE

Faktem stała się właśnie dwucyfrowa inflacja w Niemczech. Zgodnie z danymi biura statycznego Destatis, po lekkim wyhamowaniu w miesiącach wakacyjnych we wrześniu wzrost cen...

POLSKA

Znamy budżet na przyszły rok. Projekt ustawy w tej sprawie został dzisiaj przyjęty przez rząd – poinformował rzecznik Piotr Mueller.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

618 złotych, 24 grosze za megawatogodzinę. Jak ma się ta cena do stawek, które płacili dotychczas samorządowcy za energię elektryczną? O tym rozmawiał Marcin...

%d bloggers like this: