Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

NIEMCY – CENY W SKLEPACH ROSNĄ NAJSZYBCIEJ OD CZASÓW HELMUTA KOHLA

Aż o 3.8% wzrosły w lipcu ceny w Niemczech – podał dziś niemiecki urząd statystyczny. To najszybszy wzrost cen od 1993 roku.

Dzisiejsze dane to tzw. szybki szacunek – wyliczany na podstawie tylko czterech kategorii produktów i usług, ale za to tych, które stanowią w budżetach niemieckich konsumentów większość wydatków.

Najmocniej w ujęciu rocznym wzrosły ceny paliw – aż o 11.6%. Zdecydowanie mniej – ale nadal bardzo mocno – rosły ceny żywności. Za koszyk żywności, który rok temu kosztował 100 euro – w lipcu tego roku trzeba już było zapłacić 104.6 euro.

Mocny udział energii w cenach paliw jest jednocześnie dobrą i złą informacją. Dobrą – bo wynika z tzw. efektu niskiej bazy. Paliwa rok temu były tanie, bo rynek ropy przeżywał pandemiczne załamanie. Teraz wróciły ceny wróciły do czasów sprzed pandemii. Złą – bo to inflacja podażowa, na którą banki centralne nie mają wpływu. Więc jeśli wzrost się utrzyma – będzie drenował kieszenie niemieckich konsumentów niezależnie od tego, jakie decyzje podejmie Europejski Bank Centralny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

OTOCZENIE MAKRO

Sprzedaż detaliczna w sierpniu rosła szybciej, niż w lipcu. Ale już połowa nominalnego wzrostu sprzedaży to inflacja - wynika z danych GUS. Sprzedaż w...