Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU

Ceny w Niemczech szybciej niż obecnie ostatni raz rosły 10 lat temu. Inflacja w maju sięgnęła 2.5 procent – wynika z danych opublikowanych dziś przez Destatis, niemiecki federalny urząd statystyczny.

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU

Tempo wzrostu cen w Niemczech było w maju równe temu z października 2018 roku, a wyższe po raz ostatnio było jesienią 2011 roku.
Według ekonomistów skok inflacji w Niemczech to skutek głównie dwóch czynników – wzrostu VAT po wygaśnięciu obniżki tego podatku wprowadzonej przez rząd Angeli Merkel by ratować gospodarkę w czasie pandemii, oraz przemeblowania w koszyku inflacyjnym – czyli dostosowania modelu wyliczania inflacji do zmian, które zaszły w wydatkach konsumentów w czasie ostatniego roku.

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU
Jens Weidmann, szef Bundesbanku / ŹRÓDŁO: Bundesbank


Szef Bundesbanku Jens Weidmann ostrzegł niedawno, że inflacja CPI w tym roku może w Niemczech sięgnąć 4 procent- czyli poziomu nie widzianego przez niemieckich konsumentów od momentu zastąpienia marki niemieckiej przez euro w styczniu 2002 roku.
We wtorek poznamy dane dotyczące inflacji CPI w całej strefie euro. Spodziewany jest odczyt na poziomie 1.9 procent.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.