Connect with us

Hi, what are you looking for?

FX

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU

Ceny w Niemczech szybciej niż obecnie ostatni raz rosły 10 lat temu. Inflacja w maju sięgnęła 2.5 procent – wynika z danych opublikowanych dziś przez Destatis, niemiecki federalny urząd statystyczny.

Tempo wzrostu cen w Niemczech było w maju równe temu z października 2018 roku, a wyższe po raz ostatnio było jesienią 2011 roku.
Według ekonomistów skok inflacji w Niemczech to skutek głównie dwóch czynników – wzrostu VAT po wygaśnięciu obniżki tego podatku wprowadzonej przez rząd Angeli Merkel by ratować gospodarkę w czasie pandemii, oraz przemeblowania w koszyku inflacyjnym – czyli dostosowania modelu wyliczania inflacji do zmian, które zaszły w wydatkach konsumentów w czasie ostatniego roku.

Jens Weidmann, szef Bundesbanku / ŹRÓDŁO: Bundesbank


Szef Bundesbanku Jens Weidmann ostrzegł niedawno, że inflacja CPI w tym roku może w Niemczech sięgnąć 4 procent- czyli poziomu nie widzianego przez niemieckich konsumentów od momentu zastąpienia marki niemieckiej przez euro w styczniu 2002 roku.
We wtorek poznamy dane dotyczące inflacji CPI w całej strefie euro. Spodziewany jest odczyt na poziomie 1.9 procent.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.