Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU

Ceny w Niemczech szybciej niż obecnie ostatni raz rosły 10 lat temu. Inflacja w maju sięgnęła 2.5 procent – wynika z danych opublikowanych dziś przez Destatis, niemiecki federalny urząd statystyczny.

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU

Tempo wzrostu cen w Niemczech było w maju równe temu z października 2018 roku, a wyższe po raz ostatnio było jesienią 2011 roku.
Według ekonomistów skok inflacji w Niemczech to skutek głównie dwóch czynników – wzrostu VAT po wygaśnięciu obniżki tego podatku wprowadzonej przez rząd Angeli Merkel by ratować gospodarkę w czasie pandemii, oraz przemeblowania w koszyku inflacyjnym – czyli dostosowania modelu wyliczania inflacji do zmian, które zaszły w wydatkach konsumentów w czasie ostatniego roku.

NIEMCY: CENY MOCNIEJ NIŻ W MAJU ROSŁY OSTATNIO 10 LAT TEMU
Jens Weidmann, szef Bundesbanku / ŹRÓDŁO: Bundesbank


Szef Bundesbanku Jens Weidmann ostrzegł niedawno, że inflacja CPI w tym roku może w Niemczech sięgnąć 4 procent- czyli poziomu nie widzianego przez niemieckich konsumentów od momentu zastąpienia marki niemieckiej przez euro w styczniu 2002 roku.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE ZNOWU ROŚNIE

We wtorek poznamy dane dotyczące inflacji CPI w całej strefie euro. Spodziewany jest odczyt na poziomie 1.9 procent.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zamrożeniu cen gazu na poziomie dwustu złotych za megawatogodzinę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Łukaszem Dębskim, European Desk Managerem w Ignitis Polska.

UE

Sprzedaż detaliczna w Niemczech z dużym spadkiem w październiku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku dynamiki wzrostu inflacji i czy jest się z czego cieszyć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrą Świątkowską, ekonomistką BOŚ Banku i...

%d bloggers like this: