Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

(NIE)FORTUNNY START SEZONU WYNIKOWEGO. OTO CO POKAZAŁY AMERYKAŃSKIE BANKI

Na Wall Street wystartował sezon publikacji wyników za IV kwartał 2022 roku. Tradycyjnie otworzyły go – jeszcze przed startem sesji – duże amerykańskie banki: Bank of America, BoNY Mellon, Citigroup, JP Morgan Chase i Wells Fargo.

(NIE)FORTUNNY START SEZONU WYNIKOWEGO. OTO CO POKAZAŁY AMERYKAŃSKIE BANKI
Fot: Ken Lund/Flickr.pl

WELLS FARGO

W handlu przedsesyjnym blisko 4% traciły akcje amerykańskiego banku Wells Fargo. Powodem były bardzo słabe wyniki. Zysk na akcję wyniósł 67 centów, w porównaniu z dolarem 38 centów na akcję rok temu. Jest to spadek o ok. 50%.

Przychody wyniosły 19 mld 660 mln dolarów, co oznacza spadek o prawie 6% w stosunku do zeszłego roku. To także mniej niż oczekiwali analitycy

Rozczarowujący raport o wynikach pojawił się po tym, jak bank ogłosił na początku tego tygodnia, że ​​wycofa się z amerykańskiego rynku kredytów hipotecznych. Wells Fargo powiedział również w zeszłym miesiącu, że poniesie 2,8 mld dolarów straty operacyjnej po opodatkowaniu związanej z kosztami prawnymi i regulacyjnymi.

Jako najbardziej zależny od kredytów hipotecznych z sześciu największych amerykańskich banków, Wells Fargo znalazł się pod presją, ponieważ sprzedaż i działalność spadły, przy oprocentowaniu kredytów hipotecznych, które przekroczyły 6%. Bank podał, że jego przychody z kredytów mieszkaniowych spadły w tym kwartale o 57%

BANK OF AMERICA

Z kolei Bank of America pochwalił się lepszymi niż przed rokiem i lepszymi od prognoz rynku wynikami za 4 kwartał. Zysk wyniósł 7 mld 130 mln dolarów.

Bank z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej poinformował, że jego zysk na akcję wyniósł 85 centów wobec 77 centów oczekiwanych przez analityków. Przed rokiem, w tym samym okresie, bank dał zarobić 83 centy na akcje.

Drugi co do wielkości bank w kraju odnotował w IV kw. przychody w wysokości 34 miliardów 930 mln dolarów. Jak powiedział prezes banku Brian Moynihan,
zarobki w wysokości 27,5 mld dolarów w skali całego roku stanowią jedne z najlepszych w historii banku, co odzwierciedla długoterminową koncentrację na relacjach z klientami oraz strategię odpowiedzialnego wzrostu – realizowane przez instytucję.

JP MORGAN CHASE

Podobnie wyniki JP Morgan – są lepsze od oczekiwań rynków. Jak wynika z danych przedstawionych przez bank, dochód na jedną akcję w IV kw. wyniósł 3 dolary i 57 centów, tymczasem konsensus wynosił trochę powyżej 3 dolarów.

Przychody banku wzrosły o 17% do poziomu przekraczającego 35.5 mld dolarów. Nakręciły je dobre wyniki odsetkowe, które wyniosły ponad 20 mld dolarów.

Na rezerwy związane z ewentualnymi startami kredytowymi IV kw., JP Morgan odłożył 2 mld 300 mln dolarów, co oznacza prawie 50% wzrost w porównaniu z III kw. w 2022 roku.

CITIGROUP

Zysk netto CityGroup w IV kw. 2022 roku skurczył się o 21%, bo bank odkłada pieniądze na rezerwy kredytowe.

Dochód netto banku w czwartym kwartale wyniósł 2.5 mld dolarów.
Rok wcześniej bak wypracował w tym samym okresie 3.5 mld dolarów. Oznacza to, że dochód na jedną akcję wyniósł 1 dolara 10 centów i był zgody z oczekiwaniami analityków.

Zysk byłby jednak dużo wyższy, gdy nie ostrożność banku, który w czwartym kwartale 2022 roku aż o 35% zwiększył swoją rezerwę, która obecnie wynosi ponad 1.8 mld dolarów. Z kolei przychody banku w czwartym kwartale wyniosły nieco ponad 18 mld dolarów i były nieznacznie powyżej od oczekiwań analityków.

BANK OF NEW YORK MELLON

Zysk na akcje powyżej konsensusu, przychody poniżej oczekiwań – tak w skrócie można określić wyniki za czwarty kwartał, które pokazał Bank of New York Mellon.

To najmłodszy ze wszystkich banków, które dziś publikowały swoje wyniki w USA. Powstał zaledwie w 2007 roku. Jest jednak największym bankiem depozytariuszy.

W całym czwartym kwartale spółka zarobiła ponad 1 mld dol, czyli w przeliczeniu na jedną akcję daje to zysk w wysokości jednego dolara i trzydziestu centów. Jest to wynik lepszy od konsensusu o dwanaście centów.

Przychody banku w czwartym kwartale wyniosły 3.9 mld dolarów i były gorsze do oczekiwań o ponad 240 mln dol.

CO DALEJ Z WYNIKAMI W USA?

Wells Fargo odnotował sporą stratę, jednak część z publikowanych wyników banków – przekroczyła prognozy. Skąd zatem pierwsza, dość negatywna reakcja Wall Street i spadki? Jak tłumaczy Michał Stajniak, analityk XTB, rynek liczył w skrytości na więcej, bo wyniki były tylko nieco lepsze od oczekiwań. – Niewielkie pobicie konsensusów zostało przyjęte z rozczarowaniem, zwłaszcza że wyniki bankowe miały być najlepsze ze wszystkich sektorów giełdowych – tłumaczył.

Co warto nadmienić, banki na Wall Street zaczęły odbijać już w kwadrans po rozpoczęciu handlu i mimo początkowych spadków, w połowie sesji wszystkie były już na plusach – nawet Wells Fargo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BANKI

Sezon wynikowy na Wall Street otwiera dzisiaj JP Morgan Chase. Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie w pierwszym kwartale tego roku wypracował o...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy inflacja może „wyskoczyć” z celu inflacyjnego i czy z tym mogą się wiązać zmiany w stopach procentowych w najbliższych kwartałach, rozmawiał...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Pekabex rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Beatą Żaczek, wiceprezes Pekabex s.a.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O grożącym Polsce wejściu w unijną procedurę nadmiernego deficytu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Szałamachą, członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego i byłym...