Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

NIEDŁUGO KONIEC PIECÓW NA GAZ? (ROZMOWA)

O tym, że Parlament Europejski w Strasburgu przyjął nowelizację dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków i nastąpią zmiany dotyczące ogrzewania domów za pomocą pieców na gaz, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Bartłomiejem Orłem, byłym pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze.

NIEDŁUGO KONIEC PIECÓW NA GAZ? (ROZMOWA)
źródło: Pixabay

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Parlament Europejski w Strasburgu przyjął nowelizację dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. W dokumencie znalazły się zmiany dotyczące ogrzewania domów za pomocą pieców na gaz. No i tu nie mamy dobrych wieści. Do 2040 roku należy całkowicie wycofać kotły na paliwa kopalne, do których zalicza się gaz, a od przyszłego roku takich pieców nie będzie można dotować. O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Bartłomiej Orzeł, były pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. Dzień dobry.

BARTŁOMIEJ ORZEŁ, BYŁY PEŁNOMOCNIK PREMERA D.S. PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE: Dzień dobry pani redaktor, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Zanim przejdziemy do pieców gazowych, zatrzymajmy się przy Izerze. No, bo wciąż nie wiadomo, co dalej z tym projektem. A jaka jest Pana opinia? Czy wierzy Pan w Izerę, czy uważa, że powinna być dalej rozwijana?

BO: To jest zawsze problem od tego, czy te marki, które istnieją, marki motoryzacyjne są już tak mocno zakorzenione w świadomości odbiorców. Faktycznie ta elektromobilność otworzyła jakąś furtkę do rozwoju nowych marek. Przykładem jest tutaj sztandarowym Tesla. Ale też widzimy coraz częściej marki chińskie, które powoli zaczynają się pojawiać w Europie. Wydaje mi się, że to jest kwestia dobrego finansowania tego pojazdu, jeżeli chodzi o odbiorców i też budowy pewnej świadomości marki.

Ja osobiście zacząłbym od pojazdu dostawczego, być może taką trochę przespaną szansą było to, żeby ten samochód miejski był produkowany pod marką Solaris – tą autobusową, która jest rozpoznawalna na rynkach europejskich, jest też takim gwarantem jakości i być może to by poprawiło możliwości rozwoju tego projektu.

NG: Wróćmy do dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Zwróciłam uwagę szczególnie na gaz, bo w najlepsze trwa akcja wymiany kopciuchów. No a co trzeba zaznaczyć największy udział we wnioskach składanych w programie Czyste Powietrze miały piece gazowe. Tak przynajmniej wynika z danych, do których dotarłam za 2022 rok. A tymczasem szykuje nam się kolejny zakaz. I to ogrzewania się gazem właśnie. No to, co z osobami, które rok temu, dwa lata temu właśnie piec na gaz sobie sprawiły?

BO: Tam była już duża zmiana, później. Pompy ciepła zdecydowanie przegoniły kotły gazowe. Potem mieliśmy drobną korektę z powrotem, te kotły gazowe zaliczyły jakieś tam odbicie. Jest to bez cienia wątpliwości związane z tą agresją Rosji na Ukrainę, gdzie była duża niepewność, jeżeli chodzi o kotły gazowe. W mojej ocenie ten horyzont, mówimy tutaj o horyzoncie szesnastoletnim, jest trochę zbyt krótki, jeżeli mówimy o całkowitym wycofaniu się z paliw kopalnych w gospodarstwach domowych. Wydaje mi się, że taki horyzont 20 letni, czyli rok 2044, byłby takim odpowiednim horyzontem.

Natomiast będziemy na pewno w programie Czyste Powietrze widzieć odchodzenie od kotłów gazowych. No, siłą rzeczy to było pewne, że los kotłów gazowych jest przesądzony, tak samo jak kotłów węglowych piątej klasy, które zostały wycofane z programu Czyste Powietrze i z ulgi termomodernizacyjnej i wsparcia na wymianę, na to źródło ogrzewania już nie można uzyskiwać.

Największy problem pewnie będzie w dużych aglomeracjach, gdzie ta ilość kotłów gazowych, również w budynkach wielorodzinnych była jednak całkiem, całkiem spora. Tutaj Kraków, który bardzo mocno zaczął pierwszy w ogóle walkę ze smogiem tak naprawdę na poważnie, jeżeli mówimy o polskich miastach. No, duża część tych kotłów faktycznie była wymieniana na kotły gazowe.

NG: A co mają zrobić osoby, które sprawiły sobie nowy kocioł na gaz? Mogą spokojnie sobie z niego korzystać przez te 16 lat? Czy spodziewać się więcej rewelacji i już planować kolejną inwestycję? To pierwsze pytanie. A drugie: No, to, czym właściwie teraz się ogrzewać? No, bo jeżeli nie gazem, jeżeli cały czas są jakieś zmiany to, jaka forma ogrzewania jest teraz bezpieczna?

NIEDŁUGO KONIEC PIECÓW NA GAZ? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

BO: To znaczy po pierwsze ja uważam, że jeżeli mówimy o tej dyrektywie, to tutaj pewna stabilność ze strony Unii Europejskiej już jednak będzie występować. Myślę, że ewentualne przedłużenie tych terminów, raczej nie skrócenie. No, mamy tutaj też, jeżeli chodzi o tę dyrektywę budynkową, pewną elastyczność, bo jeżeli z powodów technicznych nie będzie możliwości wymiany tego źródła ogrzewania z powodów technicznych czy ekonomicznych, będzie to nieopłacalne, to 22% substancji tej budynkowej, mieszkalnej może zostać wyłączone z tych wymogów minimalnych klas energetycznych.

No, tak jak te statystyki Czystego Powietrza, czyli wyprzedzenie jednak w tej perspektywie roku 2023 kotłów gazowych przez pompy ciepła wskazuje, że jednak Polacy przekonali się w pewien sposób do tej technologii. Kluczowym tutaj pozostaje kwestia cen prądu dla gospodarstw domowych, które z punktu widzenia gospodarstw domowych, które korzystają z pomp ciepła, no jest kwestią oczywistą. Bardzo wiele takich instalacji pomp ciepła było łączonych z instalacją fotowoltaiczną, dalej jest – de facto sama pompa ciepła faktycznie się nie opłaca bez instalacji fotowoltaicznej.

No i teraz pytanie: jak kwestie związane z modernizacją sieci energetycznych i odbiorem tego prądu z instalacji fotowoltaicznych i potem w okresie zimowym dostarczanie tego prądu do pompy ciepła. Plus ceny energii, które w ostatnim czasie bardzo mocno wzrosły. Teraz widzimy jakąś tam pewną stabilizację.

NG: No, ale mogą wzrosnąć znowu. Tutaj pozwolę sobie wejść w słowo. No, bo tak: z jednej strony prąd się trochę ustabilizował, no ale wiemy, że w związku z różnymi wymogami unijnymi, z całą zieloną transformacją raczej ten prąd będzie drżał, niż taniał. Pytanie, jak to faktycznie jest z tymi pompami ciepła bo raz, że ich instalacja, szczególnie fotowoltaika, jest znacznie droższa, niż piec gazowy. Druga sprawa jak wygląda to zużycie? Ile faktycznie trzeba włożyć w takie ogrzewanie? No i pytanie, skoro mamy perspektywę tych 16 lat, to może warto teraz póki jeszcze można w rok szybko ten piec gazowy sprawić, jeżeli kogoś nie stać na taką dużą inwestycję albo boi się tego, co się może stać z cenami prądu?

BO: Musimy pamiętać o jednej rzeczy. Wchodzi zakaz tylko i wyłącznie subsydiowania kotłów gazowych od przyszłego roku. Czyli będą one musiały być wykreślone z programu Czyste Powietrze. Natomiast będzie je można montować. Więc jeżeli chodzi o pompy ciepła, no to one zdecydowanie są najbardziej efektywnym energetycznie źródłem ogrzewania, ponieważ z każdej jednostki energii dostarczonej one produkują dwa, trzy razy tyle energii pierwotnej, ile zostało dostarczone, tak jakby ją mnożą.

Natomiast faktycznie musimy popatrzeć na to w sposób szerszy, czyli ceny prądu na pewno będą szły w górę w Polsce. Nie ma innej możliwości przy tak dużym udziale energetyki węglowej, która jest obwarowana podatkami, opłatami emisyjnymi (jak zwał tak zwał, zależy, kto mówi i jaką narrację chce obrać). No, wejście w życie jakiś ułatwień dla energii offshore’owej energii wiatrowej, no tutaj może skorygować te ceny energii, więc musimy na to jednak patrzeć zdecydowanie szerzej.

Dopłaty do pomp ciepła w programie Czyste Powietrze po pierwsze rosną. Po drugie pojawiają się też nowe programy, również dostosowujące pompy ciepła, czy to w nowych budynkach tak jak, jest to…

NG: Bartłomiej Orzeł, były pełnomocnik ds. programu Czyste Powietrze. Dziękuję bardzo.

BO: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NIEDŁUGO KONIEC PIECÓW NA GAZ? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...