Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

NBP: EKSPORT W GÓRĘ, IMPORT W DÓŁ ROK DO ROKU

NBP: EKSPORT W GÓRĘ, IMPORT W DÓŁ ROK DO ROKU

Czwarty miesiąc z rzędu mamy dodatni bilans handlu zagranicznego. Eksport towarów z Polski w kwietniu wzrósł w ujęciu rocznym o 2.4%, import w tym samym okresie spadł o 8.8% – podał dzisiaj NBP.

Łącznie sprzedaliśmy za granicę towary za ponad 26 miliardów 337 milionów euro. Z kolei do Polski sprowadziliśmy towary za 26 miliardów 128 milionów euro. Oznacza to, że nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 209 milionów euro.

Przed miesiącem nadwyżka ta wyniosła 609, a dwa miesiące wcześniej rekordowe 223 miliardy euro.

Widać zatem tutaj tendencję spadkową, która NBP tłumaczy z jednej strony obniżającymi się cenami w handlu międzynarodowym, których efekt zwiększa umocnienie złotego.

Z drugiej strony przyczynia się do tego osłabienie realnych dynamik spowodowanych spowolnieniem zarówno w krajach będących największymi partnerami handlowymi Polski, jak i w większości sektorów polskiego przemysłu. Dodatkowo kwiecień tego roku miał o jeden dzień roboczy mniej w porównaniu z ubiegłym rokiem – czytamy w komentarzu banku centralnego.

Wysoka dynamika eksportu utrzymała się w branży motoryzacyjnej. W kwietniu najsilniej zwiększyła się sprzedaż akumulatorów litowo-jonowych, samochodów dostawczych, części samochodowych, aut osobowych oraz ciągników drogowych– napisał NBP.

Do spadku wartości importu dołączyły produkty rolne, na co wpłynęło duże zmniejszenie przywozu tych towarów z Ukrainy.

NBP: EKSPORT W GÓRĘ, IMPORT W DÓŁ ROK DO ROKU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: