Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

NBP ZANIEPOKOJONY STANEM BANKÓW

Powiązane artykuły:

W krajowym sektorze bankowym może dojść do istotnego obniżenia się nadwyżek kapitałowych względem łącznych wymogów – podał w półrocznym raporcie o stabilności finansowej Narodowy Bank Polski. Główne ryzyko dla sektora bankowego to zdaniem banku centralnego kredyty frankowe.

Skala dodatkowych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami w CHF może wynieść 27-50 mld zł – ocenia NBP. W swoim raporcie bank centralny zauważa, że skala tworzenia kolejnych rezerw będzie zależeć od ostatecznej liczby spornych umów oraz proporcji ugód i sporów sądowych w procesie „restrukturyzacji” portfeli walutowych kredytów mieszkaniowych.

CZYTAJ TEŻ: OBNIŻKI STÓP WRACAJĄ DO SŁOWNIKA NBP. ALE DO REALIZACJI DALEKO

NBP podaje, że można szacować, że wartość niezbędnych rezerw na ryzyko prawne jest wrażliwa na proporcje ugód i sporów sądowych: 5-procentowy wzrost udziału spraw sądowych zwiększa potrzeby tworzenia rezerw średnio o około 2 I pół mld zł.
Bank centralny zaniepokojony też jest zamieszaniem wokół WIBOR-u. Jak powiedział prezes NBP Adam Glapiński na spotkaniu z bankowcami nie można akceptować sytuacji kwestionowania umów kredytowych opartych o WIBOR.

Odnosząc się do niedawnego orzeczenia sądu w Katowicach kwestionującego sposób ustalania stawki Wiboru Glapiński powiedział, że WIBOR jest zgodny z prawem krajowym i Unii Europejskiej, co zostało usankcjonowane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

NBP ZANIEPOKOJONY STANEM BANKÓW

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV