Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

NBP PODWYŻSZA PROGNOZY INFLACJI

Ceny energii będą nadal rosły, a w połowie roku dynamika może sięgnąć rekordowych 27 procent. To z kolei przełoży się na wzrost inflacji, której szczyt ma nastąpić w czerwcu i sięgnąć 8.3 procent – szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Stopy znów w górę?
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

W wywiadzie dla Business Insidera szef banku centralnego prognozuje, że to właśnie rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, opału energii cieplnej będą w przyszłym roku odpowiadać za blisko połowę poziomu inflacji.
Według szefa NBP w warunkach szybkiej odbudowy aktywności gospodarczej i bardzo niskiego bezrobocia wzrost cen energii będzie podwyższał inflację CPI zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio, podnosząc koszty działalności przedsiębiorstw i ustalane przez nie ceny pozostałych dóbr i usług oraz stymulując dalszy wzrost oczekiwań inflacyjnych i płac. Wysoka inflacja już obejmuje większość grup towarów i usług i proces przenoszenia wysokich wzrostów cen na pozostałe grupy towarów i usług może się utrwalać – napisał Glapiński.
Najnowsze prognozy NBP zakładają, że w przyszłym ceny będą rosły w tempie 7.6 procent. Ponad 8% szczyt nastąpi w połowie roku, a później inflacja będzie spadać i w grudniu prawdopodobnie spadnie w okolice 6 procent.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

POLSKA

Co dalej z programem czyste powietrze? W tej sprawie spotykają się dziś rano przedstawiciele narodowego funduszu ochrony środowiska, polskiej spółki gazownictwa i strona rządowa...