Connect with us

Hi, what are you looking for?

FINANSE

INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP: SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

Coraz więcej pieniądza krąży w polskiej gospodarce.
Jak wynika z danych NBP podaż pieniądza, czyli gotówki, wkładów oszczędnościowych i terminowych, a także płynnych aktywów finansowych w obiegu wzrosła na koniec lipca o 8,8 proc. w ujęciu rocznym.

To wzrost o ponad pół punktu procentowego wyższy niż zakładali analitycy. Na koniec poprzedniego wartość pieniądza w obiegu polskiej gospodarki wyniosła ponad 1 bilion i 894 mld zł.

Wartość depozytów ogółem na koniec lipca 2021 r. wyniosła 1 555.78 mld zł, co oznacza wzrost o 1% w ujęciu miesięcznym. Depozyty gospodarstw domowych zamknęły się kwotą 1 bln 25 mld zł (+0.2% m/m), natomiast przedsiębiorstw – 391 mld zł (+2.5% m/m).

NBP bada ile pieniędzy krąży w gospodarce, bo mimo że jest jedynym emitentem polskiego złotego – nie jest jedynym podmiotem, który może kreować pieniądze. Robią to również banki komercyjne za każdym razem, gdy spełnią się dwa warunki – najpierw na swój rachunek w banku osoba prywatna, albo firma wpłaci pieniądze (np. 100 zł) – a następnie bank te same pieniądze pożyczy innej osobie albo firmie w postaci kredytu. Wówczas w gospodarce pojawia się dodatkowe prawie 100 zł. Prawie – bo o tym ile bank komercyjny może pożyczyć z każdych 100 złotych złożonych na lokacie decyduje Rada Polityki Pieniężnej ustanawiając stopę rezerw obowiązkowych. Obecnie wynosi ona 0.5% – co oznacza, że 0.5 zł z lokaty trafić musi z banku komercyjnego na depozyt w NBP. A pozostałe 99.50 zł może z powrotem trafić na rynek. To m.in. rekordowo niska stopa rezerw obowiązkowych jest jednym z powodów szybkiego przyrostu ilości pieniądza w Polsce. A skutkiem tego przyrostu jest wysoka inflacja.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

FX

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 16.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie doktorze. Jakie warunki powinny być spełnione, aby rozpocząć normalizację...

NIERUCHOMOŚCI

Raty kredytów już idą w górę - mimo, że Rada Polityki Pieniężnej twardo trwa przy najniższych w historii stopach procentowych. Dlaczego październikowa rata dla...

OTOCZENIE MAKRO

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 14.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Prezes Narodowego Banku Polskiego – ja wiem, że nie komentujecie...