Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

NBP ODBLOKOWUJE WYMIANĘ HRYWIEN NA ZŁOTE. ALE NIE WSZYSTKICH

NBP odblokowuje wymianę hrywny na złote. Bank poinformował o tym w poniedziałek późnym popołudniem. Ale limit wymiany jest dość niski.

Wymiana hrywien na złote
WYMIANA HRYWIEN NA ZŁOTE WKRÓTCE MOŻE BYĆ ŁATWIEJSZA. NA ZDJĘCIU - KOLEJKA PRZED JEDNYM Z NIELICZNYCH KANTORÓW W WARSZAWIE SKUPUJĄCYCH HRYWNY

Ile hrywien będzie można wymienić

Około 19:20 Narodowy Bank Polski poinformował, że podpisał umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, dzięki której każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić ukraińskie hrywny (do 10 000 UAH) na polskiego złotego.

Ukraińska hrywna
1000 HRYWIEN (WARTE OK. 140 ZŁ). NA AWERSIE WOŁODYMYR IWANOWICZ, ZAŁOŻYCIEL AKADEMII NAUK UKRAINY

Wymiana ma się rozpocząć w najbliższy piątek, 25 marca. 10 tysięcy ukraińskich hrywien to dość niski – jak na koszty życia w Polsce limit. Oznacza bowiem, że rodzina z jedną dorosłą osobą po wymianie będzie dysponować ok. 1.4 tys. złotych. To szacunek BIZNES24 na podstawie rynkowego kursu hrywny sprzed inwazji rosyjskich zbrodniarzy. NBP na razie nie podał szczegółów dotyczących kursu. Mimo tak niewielkiej kwoty – przy obserwowanej obecnie skali napływu migrantów z Ukrainy do Polski – oznaczać to będzie co wymianę hrywien o wartości co najmniej 1 miliarda złotych.

CZYTAJ TEŻ: CO ZAWIERA TARCZA ANTYPUTINOWSKA? PREMIER ZAPOWIADA DERUSYFIKACJĘ

Start programu wymiany hrywien na złote jest prawdopodobnie związany z uruchomioną w poniedziałek przez NBP linią swapową dla Narodowego Banku Ukrainy. NBP zawarł z Narodowym Bankiem Ukrainy umowę swapową do kwoty 1 miliarda dolarów. Finalnie Ukraina zdecydowała się na dolara, a nie złotego. O planach udzielenia swapa o zbliżonej kwocie – około 4 miliardów złotych – NBP informował krótko po najeździe Rosji na niepodległą Ukrainę.

Komunikat NBP nie zawiera zbyt wielu szczegółów – a biuro prasowe banku centralnego do chwili publikacji tego artykułu nie odpowiedziało na pytania BIZNES24. Nie wiadomo więc na razie ani na jaki okres NBP zawarł z NBU umowę swapową, ani po jakim kursie dolara do hrywny umowa została zawarta.

Co to jest swap walutowy

Swap walutowy w ekonomicznym sensie jest pożyczką waluty pod zastaw innej waluty. To oznacza, że NBP pożyczy Narodowemu Bankowi Ukrainy 1 miliard dolarów, a w zamian otrzyma równowartość tej kwoty (po określonym w umowie kursie) w hrywnach. Od sprzedaży waluty swap różni się tym, że w umowie swapowej Narodowy Bank Ukrainy zobowiązuje się w określonym (nieujawnionym przez NBP) terminie odkupić hrywny płacąc dolarami. Takiego swapu nie należy jednak utożsamiać z operacją księgową – bo NBP pożyczając Ukrainie miliard dolarów ryzykuje, że nie odzyska nigdy tych pieniędzy, gdyby Rosji udało się zniszczyć ukraińską państwowość.

Ile rezerw posiada Ukraina? Jakie rezerwy walutowe ma Polska?

Narodowy Bank Ukrainy posiadał na koniec lutego rezerwy walutowe o wartości 27.5 miliarda dolarów – w ciągu zaledwie miesiąca ukraińskie rezerwy stopniały o ponad 5 procent. Dla porównania – polskie rezerwy walutowe obliczane były przez NBP na koniec lutego na równowartość 160 miliardów dolarów.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NBP ODBLOKOWUJE WYMIANĘ HRYWIEN NA ZŁOTE. ALE NIE WSZYSTKICH
NBP ODBLOKOWUJE WYMIANĘ HRYWIEN NA ZŁOTE. ALE NIE WSZYSTKICH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

POLSKA

W południe posłowie sejmowej komisji finansów publicznych będą oceniać prezydencki wniosek dotyczący powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję. Według doniesień medialnych, dziś także odbędzie...

%d bloggers like this: