Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

EURO PO 4.81? NBP OBRONIŁ ZŁOTEGO. NIE WIADOMO NA JAK DŁUGO

NBP obronił złotego – ale nie wiadomo na jak długo. Frank był we wtorek najdroższy w historii, dolar najdroższy od grudnia 2000 roku, a euro – od lutego 2009 roku. To odłamki rosyjskiej agresji na Ukrainę uderzają w polską walutę.

NBP ADAM GLAPIŃSKI
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Około południa rozpoczęło się gwałtowne osłabienie złotego, który dotarł na swoje wieloletnie rekordy słabości. Za euro przez chwilę trzeba było płacić prawie 4.81 złotego, za franka – zaledwie prawie 4.70 złotego, a za dolara – 4 złote i 31 groszy.
W tym samym czasie osłabiały się też waluty innych państw Europy Środkowej. Forint kolejny dzień z rzędu ustanowił swój rekord słabości – za jedno euro trzeba już płacić 377 forintów. Osłabiała się również czeska korona, jednak do poziomów najniższych od zaledwie początku grudnia 2021 roku.

CZYTAJ TEŻ: KNF – MBANK BEZ DYWIDENDY

Tuż po 14-stej złoty nagle zaczął odzyskiwać siły i to w tempie równie szybkim, co wcześniej tracił swoją wartość. Analitycy z którymi rozmawiali dziennikarze BIZNES24 sugerowali, że to NBP zareagował na gwałtowne osłabienie złotego i zaczął go kupować. Pierwsze potwierdzenie, że to w interwencji NBP należy się doszukiwać wsparcia złotego przyszło około 16-stej, gdy Narodowy Bank Polski rozesłał do mediów informację, że obserwuje sytuację na rynku walutowym i jest w każdej chwili gotowy powstrzymać gwałtowne wahania wartości złotego. Nieco ponad godzinę później NBP potwierdził, że „dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote”.

NBP OBRONIŁ ZŁOTEGO
NBP OBRONIŁ ZŁOTEGO – OKOŁO 16.30 POLSKA WALUTA WRÓCIŁA DO POZIOMÓW Z RANA. JACEK MALISZEWSKI, GŁÓWNY EKONOMISTA DM DMK CHWALI INTERWENCJĘ NBP

NBP nie informuje nigdy jak jaką wartość miała interwencja – czyli ile trzeba było skupić złotych, żeby umocnić polską walutę. Wiedza o rozmiarach interwencyjnych zakupów ułatwiłaby bowiem funduszom grającym na osłabienie złotego rozgrywanie polskiego banku centralnego.

Spekulacyjny, a nie fundamentalny, powód wyprzedaży złotego obstawia Jacek Maliszewski, główny ekonomista DM DMK, jeden nestorów rynku Forex w Polsce. Zdaniem Maliszewskiego fundusze mogły obstawić dewaluację złotego po to, żeby powetować sobie część strat na rynku rubla.

Około 17-stej złoty zaczął ponownie tracić w stosunku do kursu tuż po interwencji – ale już nie do poziomów z okolic godziny 14-stej.
NBP zapowiada, że będzie chronił złotego przed zbyt wysokimi wahaniami – problem w tym, że żaden bank centralny nie jest w stanie zbyt długo bronić własnej waluty przed osłabieniem. Żeby to robić musi wydawać swoje rezerwy walutowe – a rezerwy są zawsze ograniczone.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

EURO PO 4.81? NBP OBRONIŁ ZŁOTEGO. NIE WIADOMO NA JAK DŁUGO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

%d bloggers like this: