Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

NBP MA SWAP W EBC DO 10 MLD EUR

Komunikat prasowy o ustanowieniu dwustronnej linii swapowej między Europejskim Bankiem Centralnym a Narodowym Bankiem Polskim.

Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski

Europejski Bank Centralny (EBC) i Narodowy Bank Polski (NBP) uzgodniły zawarcie ostrożnościowej umowy walutowej (linii swapowej) w celu zapewnienia płynności w euro. W ramach linii swapowej NBP będzie mógł pozyskać w EBC środki do kwoty 10 mld euro w zamian za złote. Maksymalny termin zapadalności każdej transakcji wyniesie trzy miesiące. Linia swapowa będzie obowiązywać do 15 stycznia 2023 roku, o ile nie zostanie ona przedłużona.

CZYTAJ TEŻ: PKO BP RUSZA Z WYMIANĄ HRYWIEN NA ZŁOTE. ZOBACZ W KTÓRYCH ODDZIAŁACH

Narodowy Bank Polski w przesłanym komunikacie zapewnia, że posiada wysoki poziom rezerw walutowych – oficjalne aktywa rezerwowe na koniec lutego wynosiły ponad 143 mld EUR.

NBP tłumaczy, że zawarł linię swapową z EBC ze względu na niepewność dotyczącą rozwoju sytuacji geopolitycznej oraz związaną z tym zmienność na międzynarodowych rynkach finansowych, w celu zwiększenia możliwości wykorzystania płynnych środków w walutach obcych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NBP MA SWAP W EBC DO 10 MLD EUR

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

Sticky Post

Rozpoczęła się rekrutacja na ekspercki kurs w ramach „Akademii NBP”, inicjatywy Narodowego Banku Polskiego. To wyjątkowa okazja do pozyskania kluczowej wiedzy z zakresu finansów,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Lubawy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Marcinem Kubicą, prezesem Lubawa s.a.

POLSKA

Joanna Tyrowicz weszła do RPP. Senat krótko przed 19-stą przegłosował kandydaturę prof. Tyrowicz uzupełniając skład 10-cioosobowej rady o ósmą osobę.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: