Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

NBP MA SWAP W EBC DO 10 MLD EUR

Komunikat prasowy o ustanowieniu dwustronnej linii swapowej między Europejskim Bankiem Centralnym a Narodowym Bankiem Polskim.

Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski

Europejski Bank Centralny (EBC) i Narodowy Bank Polski (NBP) uzgodniły zawarcie ostrożnościowej umowy walutowej (linii swapowej) w celu zapewnienia płynności w euro. W ramach linii swapowej NBP będzie mógł pozyskać w EBC środki do kwoty 10 mld euro w zamian za złote. Maksymalny termin zapadalności każdej transakcji wyniesie trzy miesiące. Linia swapowa będzie obowiązywać do 15 stycznia 2023 roku, o ile nie zostanie ona przedłużona.

CZYTAJ TEŻ: PKO BP RUSZA Z WYMIANĄ HRYWIEN NA ZŁOTE. ZOBACZ W KTÓRYCH ODDZIAŁACH

Narodowy Bank Polski w przesłanym komunikacie zapewnia, że posiada wysoki poziom rezerw walutowych – oficjalne aktywa rezerwowe na koniec lutego wynosiły ponad 143 mld EUR.

NBP tłumaczy, że zawarł linię swapową z EBC ze względu na niepewność dotyczącą rozwoju sytuacji geopolitycznej oraz związaną z tym zmienność na międzynarodowych rynkach finansowych, w celu zwiększenia możliwości wykorzystania płynnych środków w walutach obcych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NBP MA SWAP W EBC DO 10 MLD EUR

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

UE

Jak podnieść stopy i nie przewrócić Włoch? Euro mocno w dół, zachodnioeuropejskie giełdy w górę po konferencji prezes EBC Christine Lagarde. Bank centralny strefy...

%d bloggers like this: