Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP – SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

Coraz więcej pieniądza krąży w polskiej gospodarce.
Jak wynika z danych NBP podaż pieniądza, czyli gotówki, wkładów oszczędnościowych i terminowych, a także płynnych aktywów finansowych w obiegu wzrosła na koniec lipca o 8,8 proc. w ujęciu rocznym.

INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP - SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

To wzrost o ponad pół punktu procentowego wyższy niż zakładali analitycy. Na koniec poprzedniego wartość pieniądza w obiegu polskiej gospodarki wyniosła ponad 1 bilion i 894 mld zł.

Wartość depozytów ogółem na koniec lipca 2021 r. wyniosła 1 555.78 mld zł, co oznacza wzrost o 1% w ujęciu miesięcznym. Depozyty gospodarstw domowych zamknęły się kwotą 1 bln 25 mld zł (+0.2% m/m), natomiast przedsiębiorstw – 391 mld zł (+2.5% m/m).

INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP - SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

NBP bada ile pieniędzy krąży w gospodarce, bo mimo że jest jedynym emitentem polskiego złotego – nie jest jedynym podmiotem, który może kreować pieniądze. Robią to również banki komercyjne za każdym razem, gdy spełnią się dwa warunki – najpierw na swój rachunek w banku osoba prywatna, albo firma wpłaci pieniądze (np. 100 zł) – a następnie bank te same pieniądze pożyczy innej osobie albo firmie w postaci kredytu. Wówczas w gospodarce pojawia się dodatkowe prawie 100 zł.

Prawie – bo o tym ile bank komercyjny może pożyczyć z każdych 100 złotych złożonych na lokacie decyduje Rada Polityki Pieniężnej ustanawiając stopę rezerw obowiązkowych. Obecnie wynosi ona 0.5% – co oznacza, że 0.5 zł z lokaty trafić musi z banku komercyjnego na depozyt w NBP. A pozostałe 99.50 zł może z powrotem trafić na rynek. To m.in. rekordowo niska stopa rezerw obowiązkowych jest jednym z powodów szybkiego przyrostu ilości pieniądza w Polsce. A skutkiem tego przyrostu jest wysoka inflacja.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP - SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Gigantyczny zysk banków. Chyba żadna branża nie dostała w ciągu ostatniego roku takiej podwyżki jak banki. Zysk banków wzrósł w pierwszej połowie roku prawie...

BIZNES I POLITYKA

Inflacja po wakacjach zacznie opadać, a polska gospodarka nie wejdzie w recesję – uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam...

POLSKA

Choć dane z ostatniej projekcji inflacji wskazują, że wysoka inflacja zostanie z nami na dłużej Narodowy Bank Polski nadal przekonuje, że szczyt inflacji przypadnie...

POLSKA

Według projekcji NBP dwucyfrowa inflacja zostanie na dłużej w Polsce.

%d bloggers like this: