Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

NBP: INFLACJA BAZOWA W MAJU 4%

Inflacja bazowa w górę. Po wyłączeniu cen żywności i energii w maju inflacja wyniosła 4 procent – podał dziś Narodowy Bank Polski. Dane są zgodne z wcześniejszymi szacunkami ekonomistów.

NBP: INFLACJA BAZOWA W MAJU 4%

To nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi miesiącami. W kwietniu i w marcu inflacja bazowa kształtowała się na poziomie 3.9%.

Inflacja bazowa, pokazuje zmiany cen po wyeliminowaniu m.in. cen żywności oraz cen energii. Są to bowiem dobra szczególnie wrażliwe na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe. Przypomnijmy, że potwierdzona w tym tygodniu przez Główny Urząd Statystyczny „zwykła” inflacja konsumencka w maju pokazała wzrost cen towarów i usług o 4,7% w stosunku do maja 2020 roku. Jest to najwyższy skok inflacji CPI w naszym kraju w ostatnich 12 miesiącach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak mogą się kształtować w najbliższym czasie ceny prądu dla gospodarstw domowych i o sytuacji na rynku dostaw prądu rozmawiał Marcin Dobrowolski...

UE

Nadal rośnie inflacja na Węgrzech - w lipcu wyniosła 13.7% rok do roku.

FINANSE OSOBISTE

Gigantyczny zysk banków. Chyba żadna branża nie dostała w ciągu ostatniego roku takiej podwyżki jak banki. Zysk banków wzrósł w pierwszej połowie roku prawie...

UE

Inflacja producencka w strefie euro zanotowała niewielki spadek.

%d bloggers like this: