Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

NBP: INFLACJA BAZOWA W MAJU 4%

Inflacja bazowa w górę. Po wyłączeniu cen żywności i energii w maju inflacja wyniosła 4 procent – podał dziś Narodowy Bank Polski. Dane są zgodne z wcześniejszymi szacunkami ekonomistów.

NBP: INFLACJA BAZOWA W MAJU 4%

To nieznaczny wzrost w porównaniu z poprzednimi miesiącami. W kwietniu i w marcu inflacja bazowa kształtowała się na poziomie 3.9%.

Inflacja bazowa, pokazuje zmiany cen po wyeliminowaniu m.in. cen żywności oraz cen energii. Są to bowiem dobra szczególnie wrażliwe na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe. Przypomnijmy, że potwierdzona w tym tygodniu przez Główny Urząd Statystyczny „zwykła” inflacja konsumencka w maju pokazała wzrost cen towarów i usług o 4,7% w stosunku do maja 2020 roku. Jest to najwyższy skok inflacji CPI w naszym kraju w ostatnich 12 miesiącach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zamrożeniu cen gazu na poziomie dwustu złotych za megawatogodzinę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Łukaszem Dębskim, European Desk Managerem w Ignitis Polska.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku dynamiki wzrostu inflacji i czy jest się z czego cieszyć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrą Świątkowską, ekonomistką BOŚ Banku i...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że inflacja ledwo drgnęła i co dalej będzie ze stopami procentowymi rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Ludwikiem Koteckim, członkiem RPP.

%d bloggers like this: