Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU

Gigantyczny deficyt handlowy Polski w sierpniu. Sięgnął niemal 1.5 miliarda euro – podał Narodowy Bank Polski. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy polskie firmy wyeksportowały mniej, niż kupiły. I największy deficyt handlowy Polski od ponad 3 lat.

NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU
FOT.: Markus Spiske / Pexels

NBP, który liczy obroty handlowe podał w komunikacie, że powód tego gigantycznego deficytu handlowego to po pierwsze rosnące ceny energii, czyli przede wszystkim ropy i gazu. Musimy je drożej kupować, dlatego wartość całego importu rok do roku wzrósł o aż 33 procent. Rośnie też eksport – ale znacznie wolniej. W sierpniu polskie firmy weksportowały towary i usługi za prawie 22 miliardy dolarów. Ale to „tylko” 20% więcej, niż przed rokiem.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY – INFLACJA NAJWYŻSZA OD KOHLA

Eksport z Polski mógłby być znacznie większy, gdyby nie światowe kłopoty przemysłu motoryzacyjnego. Niemal wszystkie koncerny samochodowe zmniejszają, albo zawieszają produkcję, bo nie mają mikroprocesorów do aut. To oznacza zmniejszanie zamówień dla dostawców – tymczasem Polska jest gigantem na rynku podzespołów do produkcji aut.
W ślad za deficytowym bilansem handlowym – mieliśmy również duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, w skład którego – prócz bilansu handlowego – wchodzą jeszcze głównie transfery bezpośrednie – zarówno prywatne, czyli np. przelewy od osób pracujących za granicą i przelewy do rodzin migrantów pracujących w Polsce – oraz transfery firmowe, czyli np. wypłaty dywidend.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy...

BIZNES I POLITYKA

Inflacja bazowa w Polsce najwyższa od sierpnia 2011 roku. W grudniu miara inflacji bazowej, która pokazuje zmiany cen usług bez cen żywności i energii...

BIZNES I POLITYKA

13 dni przed wygaśnięciem mandatów dwóch dotychczasowych członków RPP - Senat powołał ich następców. Teraz czas na Sejm.

BIZNES I POLITYKA

Jutro w senacie odbędzie się przesłuchanie kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej - ustaliła telewizja BIZNES24. Głosowanie zaplanowano na 11 stycznia.