Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU

Gigantyczny deficyt handlowy Polski w sierpniu. Sięgnął niemal 1.5 miliarda euro – podał Narodowy Bank Polski. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy polskie firmy wyeksportowały mniej, niż kupiły. I największy deficyt handlowy Polski od ponad 3 lat.

NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU
FOT.: Markus Spiske / Pexels

NBP, który liczy obroty handlowe podał w komunikacie, że powód tego gigantycznego deficytu handlowego to po pierwsze rosnące ceny energii, czyli przede wszystkim ropy i gazu. Musimy je drożej kupować, dlatego wartość całego importu rok do roku wzrósł o aż 33 procent. Rośnie też eksport – ale znacznie wolniej. W sierpniu polskie firmy weksportowały towary i usługi za prawie 22 miliardy dolarów. Ale to „tylko” 20% więcej, niż przed rokiem.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY – INFLACJA NAJWYŻSZA OD KOHLA

Eksport z Polski mógłby być znacznie większy, gdyby nie światowe kłopoty przemysłu motoryzacyjnego. Niemal wszystkie koncerny samochodowe zmniejszają, albo zawieszają produkcję, bo nie mają mikroprocesorów do aut. To oznacza zmniejszanie zamówień dla dostawców – tymczasem Polska jest gigantem na rynku podzespołów do produkcji aut.
W ślad za deficytowym bilansem handlowym – mieliśmy również duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, w skład którego – prócz bilansu handlowego – wchodzą jeszcze głównie transfery bezpośrednie – zarówno prywatne, czyli np. przelewy od osób pracujących za granicą i przelewy do rodzin migrantów pracujących w Polsce – oraz transfery firmowe, czyli np. wypłaty dywidend.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy grozi nam recesja w gospodarce i czy jej nadejście jest nieuchronne rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowcz, doradcą...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prof. Henryk Wnorowski jest gościem Marcina Dobrowolskiego, który szuka odpowiedzi na pytanie, jak wysoko RPP podniesie stopy.

%d bloggers like this: