Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NBP

NBP: BAZOWA STABILNA, CPI W GÓRĘ W DRUGIEJ POŁOWIE ROKU

STRATA NBP

Jak przyznała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley inflacja bazowa będzie podwyższona przez dłuższy okres, natomiast inflacja konsumencka „tymczasowo odbije w drugiej połowie roku”.

NBP: BAZOWA STABILNA, CPI W GÓRĘ W DRUGIEJ POŁOWIE ROKU
Marta Kightley, pierwsza wiceprezes Narodowego Banku Polskiego

W jej ocenie, obecnie polska gospodarka „powoli odbija”, jak dodała:
„Rada Polityki Pieniężnej teraz zwraca uwagę bardzo szczególną na inflację bazową – bo to jest coś, co we wszystkich krajach jeszcze jest podwyższone. Czyli ta ostrożność związana ze stopami procentowymi jest. To, co wynika z naszej projekcji, to to, że ta inflacja będzie na podwyższonym poziomie przez dłuższy okres. Tak jak CPI się obecnie bardzo ładnie zachowuje – konsumencka inflacja; to, niestety, ta bazowa jest jeszcze podwyższona. W związku z powyższym, trzeba trochę gospodarkę trzymać w ryzach. Ale powoli nam ta gospodarka odbija ” – powiedziała Kightley (KAJTLI)w OF TV.

Podkreśliła, że inflacja konsumencka CPI wzrośnie w drugiej połowie roku: „Inflacja wzrośnie w drugiej połowie roku, ale zgodnie z jeszcze projekcją marcową – zaraz będziemy mieć projekcję lipcową – widzimy inflację wracającą do celu w 2025 roku i potem jeszcze już 2026. Czyli teraz mamy taki okres gdzie inflacja jest w celu, a potem wyjdzie z celu, ale to będzie tymczasowe i wróci do celu” – wskazała wiceprezes.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Więcej dróg i autostrad objętych będzie opłatami - rząd rozpoczął pracę nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia, które ma być gotowe w trzecim kwartale.

USA

Intel wycofuje się z głośno zapowiadanych inwestycji w Europie. Czy zagrożona może być też fabryka półprzewodników, która miała powstać pod Wrocławiem?

WĘGRY

Ukraina zamknęła tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. A to oznacza poważny problem dla Węgier, które są uzależnione od surowca dostarczanego przez Łukoil. Wiktor...

INNE

Dziś superkumulacja raportów na amerykańskim rynku akcji. Swoje raporty ogłoszą dziś m.in. Tesla, Microsoft czy Alphabet.