Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

NBP: 8 MLD ZŁ NADWYŻKI OBROTÓW BIEŻĄCYCH

Mamy mocne odbicie w handlu międzynarodowym. Jak podał NBP, polski eksport towarów liczony w euro wzrósł w kwietniu o ponad 69 procent rok do roku, a import o blisko 60 procent w ujęciu rocznym.
Odbicie jest jednak główne efektem niskiej bazy. Na kwiecień 2020 r. przypadał bowiem szczyt lockdownów i zamrożenie większości gospodarek partnerów handlowych Polski.

NBP: 8 MLD ZŁ NADWYŻKI OBROTÓW BIEŻĄCYCH

Jak poinformował dziś Narodowy Bank Polski saldo rachunku bieżącego w kwietniu było dodatnie i wyniosło 8 mld zł.
Przed rokiem saldo rachunku bieżącego wyniosło zaledwie 3 mld 300 mln zł.

Natomiast saldo obrotów towarowych zamknęło się w kwietniu kwotą 5 mld 900 mln zł.
Według banku centralnego eksport towarów wyniósł prawie 107 mld zł, czyli o 44 mld zł (innymi słowy o 70 procent) więcej, niż przed rokiem. Ale to skutek tzw. niskiej bazy, czyli niskiego poziomu obrotów z kwietnia 2020 roku, kiedy wartość obrotów handlowych mocno spadła z powodu obowiązujących wówczas ograniczeń mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Import towarów zwiększył się natomiast o 38 mld zł (czyli o ponad 60 procent) i osiągnął wartość prawie 101 mld złotych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

Sticky Post

Rozpoczęła się rekrutacja na ekspercki kurs w ramach „Akademii NBP”, inicjatywy Narodowego Banku Polskiego. To wyjątkowa okazja do pozyskania kluczowej wiedzy z zakresu finansów,...

POLSKA

Joanna Tyrowicz weszła do RPP. Senat krótko przed 19-stą przegłosował kandydaturę prof. Tyrowicz uzupełniając skład 10-cioosobowej rady o ósmą osobę.

POLSKA

Jedenasta podwyżka stóp procentowych przez RPP.

%d bloggers like this: