Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

NBP: 8 MLD ZŁ NADWYŻKI OBROTÓW BIEŻĄCYCH

Mamy mocne odbicie w handlu międzynarodowym. Jak podał NBP, polski eksport towarów liczony w euro wzrósł w kwietniu o ponad 69 procent rok do roku, a import o blisko 60 procent w ujęciu rocznym.
Odbicie jest jednak główne efektem niskiej bazy. Na kwiecień 2020 r. przypadał bowiem szczyt lockdownów i zamrożenie większości gospodarek partnerów handlowych Polski.

NBP: 8 MLD ZŁ NADWYŻKI OBROTÓW BIEŻĄCYCH

Jak poinformował dziś Narodowy Bank Polski saldo rachunku bieżącego w kwietniu było dodatnie i wyniosło 8 mld zł.
Przed rokiem saldo rachunku bieżącego wyniosło zaledwie 3 mld 300 mln zł.

Natomiast saldo obrotów towarowych zamknęło się w kwietniu kwotą 5 mld 900 mln zł.
Według banku centralnego eksport towarów wyniósł prawie 107 mld zł, czyli o 44 mld zł (innymi słowy o 70 procent) więcej, niż przed rokiem. Ale to skutek tzw. niskiej bazy, czyli niskiego poziomu obrotów z kwietnia 2020 roku, kiedy wartość obrotów handlowych mocno spadła z powodu obowiązujących wówczas ograniczeń mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Import towarów zwiększył się natomiast o 38 mld zł (czyli o ponad 60 procent) i osiągnął wartość prawie 101 mld złotych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

POLSKA

W południe posłowie sejmowej komisji finansów publicznych będą oceniać prezydencki wniosek dotyczący powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję. Według doniesień medialnych, dziś także odbędzie...

%d bloggers like this: