MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Mówić będziemy o tym, jak skorzystać z natowskich pieniędzy, bowiem dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozmowy o NATO Innovation Fund, czyli funduszu, który ma wspierać rozwiązania dual-use, o których będę rozmawiał z Aleksandrem Mokrzyckim, wiceprezesem PFR Ventures i członkiem grupy doradczej sekretarza Generalnego NATO do spraw nowych Technologii. Dzień dobry Panie prezesie.
ALEKSANDER MOKRZYCKI, PFR VENTURES: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Panie prezesie, zacznijmy od tego, jakie pieniądze są zgromadzone w NATO Innovation Fund na rozwiązania technologiczne dual-use?
AM: NATO Innovation Factory jest pierwszym takim funduszem międzynarodowym, bowiem w nim inwestorami są kraje członkowskie NATO. Ale nie wszystkie. To są 23 z 30 krajów NATO (…) łącznie na ten fundusz 1 miliard okrągły, 1 miliard euro.
MD: Jakie środki przypaść mogą na Polskę? Czy tutaj mamy jakieś widełki, które określają maksymalny przydział pieniędzy dla konkretnych państw członkowskich, które partycypują w tym funduszu?
AM: Tego niestety nie znajdziemy w funduszu, gdyż trochę trudno powiedzieć, jakie projekty z poszczególnych krajów będą ostatecznie wpływać do funduszu i na które projekty zespół inwestycyjny się zdecyduje. Natomiast my liczymy na to, że pieniądze do Polski mogą wpłynąć w kwocie zbliżonej do naszego commitmentu polskiego, czyli około 40 mln euro.
MD: Powiedzmy w takim razie o technologiach, które mogą być wspierane. Czy zgłaszają się już firmy, rozwiązania, które mogą otrzymać te pieniądze? Na jakich zasadach też będą te pieniądze przekazywane?
AM: Trochę trudno powiedzieć, jakie firmy się zgłaszają, my jesteśmy inwestorem w NATO Innovation Fund z ramienia Polski, natomiast nie bierzemy udziału w bieżącym zarządzaniu. Te obszary, którymi NATO Innovation Fund jest szczególnie zainteresowane, to jest ich w sumie siedem. To jest sztuczna inteligencja, systemy autonomiczne, technologie kwantowe, biotechnologia, systemy hypersoniczne, nowatorskie materiały i produkcja, oraz energia i napęd.
Także bardzo szerokie spektrum. Natomiast należy podkreślić, że to jest dosyć nietypowy fundusz, bo to jest fundusz inwestujący w rozwiązania typu deep tech, czyli bardziej rozwiązania hardwareowe niż rozwiązania softwareowe.
MD: Czyli już jakieś rozwiązania technologiczne, które np. życzę tego Polski firmom – silniki hipersoniczne, które umożliwiłyby transport czegoś tutaj oczywiście w cudzysłowie mówię: czegoś, na duże odległości i przy małej wykrywalności. W takim razie proszę powiedzieć jak i na jakie kwoty można liczyć? Czy to jest wsparcie w formie dotacji czy pożyczek?
AM: Nie, To jest typowy fundusz inwestycyjny. Tutaj nie ma mowy o żadnych dotacjach. To będą typowe środki inwestowane w equity, czyli w kapitał. Zakres inwestycyjny jest bardzo duży, bo to jest od 2 do 10 mln euro per projekt.
Natomiast NATO Innovation Fund również zakłada dokonanie sporych inwestycji na bardzo wczesnym etapie rozwoju – do 400 tys. złotych, które będą pochodzić z akceleratorów, w tym akceleratora nowatorskiego, który się nazywa DIANA, gdzie już aplikacje, zresztą z Polski liczne, wpłynęły.
MD: A czy wy, jako Polski Fundusz Rozwoju, a konkretnie PFR Ventures, dokonaliście już jakiegoś przeglądu spółek, które wchodzą w skład tych wspartych przez fundusze stworzone przez PFR Ventures? I czy widzi Pan polskie polskich kandydatów do otrzymania takiego wsparcia?
AM: Na chwilę obecną takiego przeglądu my żeśmy nie dokonywali, ponieważ tu bezpośrednio kontaktować się będą fundusze z zespołem NATO Innovation Fund. Natomiast tutaj mogę potwierdzić – kandydatów czy kandydatów-spółki, które potencjalnie mogłyby liczyć na inwestycje ze strony funduszu jest sporo. Podkreślę tylko, że do samego akceleratora DIANA w Polsce wpłynęło bardzo dużo propozycji inwestycji. Byliśmy na czwartym miejscu, jeżeli chodzi o ilość zgłoszonych projektów po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii. Także z punktu widzenia projektowego Jest w czym wybierać.
MD: Proszę Państwa. Aleksander Mokrzycki, wiceprezes PFR Ventures, członek Grupy Doradczej Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Technologii. Trzymamy kciuki za polskie firmy, za ich hardwareowe rozwiązania, które mogą być wsparte przez fundusz inwestycyjny NATO i będziemy śledzić ich rozwój także w przyszłości. Bardzo dziękuję Panu za tę rozmowę.
AM: Dziękuję.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV