Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

NASTĘPNA PODWYŻKA STÓP W USA O 50 PB. NAWET GOŁĘBIE POPIERAJĄ JASTRZĘBIE SŁOWA POWELLA

Następna podwyżka stóp procentowych w USA wyniesie prawdopodobnie 50 punktów bazowych. Amerykańskie media przepytały członków FOMC co sądzą o słowach Jerome’a Powella.

JEROME POWELL FED przyspiesza tapering
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Powell ogłosił w poniedziałek, że jeśli pojawi się taka potrzeba – Fed może w maju podnieść główną stopę do przedziału od 1 do 1.25%. Obecnie – po marcowej podwyżce o 25 punktów bazowych – przedział dla głównej stopy zaczyna się na 0.25 i kończy na 0.50 procent. Amerykański bank centralny – w odróżnieniu od np. NBC, czy EBC, nie ustala sztywnej wysokości swojej głównej stopy, ale zakres w którym finalny koszt płynności dostarczanej przez Fed bankom komercyjnym zależy od popytu na tę płynność.

CZYTAJ TEŻ: ILE GOTÓWKI POLACY WYJĘLI Z BANKOMATÓW W LUTYM? NBP: W PANDEMII BYŁO GORZEJ

Propozycję Powella wsparła we wtorek Mary Daly, uważana za jedną z najbardziej gołębich członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku szefowa Fed w San Francisco. Amerykańskie media cytują słowa Daly, która w czasie wystąpienia w Brookings Institiute miała powiedzieć, że czas porzucić dostosowawczą politykę monetarną. Także wczoraj Loretta Mester, która kieruje Fed w Clevland, ogłosiła, że jej zdaniem zacieśnianie stóp powinno nabrać tempa, a 2022 rok powinien się zakończyć z główną stopą w okolicach 2.5 procent.

CZYTAJ TEŻ: GUS – POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA W LUTYM W GÓRĘ O 8.1%

Od ubiegłego czwartku wiadomo, że zwolennikiem podwyżki o 50 punktów bazowych w maju jest James Bullard z Fed w Dallas, który podzielił się tą opinią z kanałem telewizyjnym należącym do agencji Bloomberg. Tyle, że Bullard jest uważany za jastrzębiego członka FOMC, więc jego opinia nie ważyła tyle, co zdanie Mary Daly.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NASTĘPNA PODWYŻKA STÓP W USA O 50 PB. NAWET GOŁĘBIE POPIERAJĄ JASTRZĘBIE SŁOWA POWELLA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Jerome Powell został zaprzysiężony na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

A za oceanem senat zatwierdził kandydaturę Jerome'a Powella na drugą kadencję jako szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

%d bloggers like this: