Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

NASTĘPNA PODWYŻKA STÓP W USA O 50 PB. NAWET GOŁĘBIE POPIERAJĄ JASTRZĘBIE SŁOWA POWELLA

Następna podwyżka stóp procentowych w USA wyniesie prawdopodobnie 50 punktów bazowych. Amerykańskie media przepytały członków FOMC co sądzą o słowach Jerome’a Powella.

FED SKUPI SIĘ NA WALCE Z INFLACJĄ
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Powell ogłosił w poniedziałek, że jeśli pojawi się taka potrzeba – Fed może w maju podnieść główną stopę do przedziału od 1 do 1.25%. Obecnie – po marcowej podwyżce o 25 punktów bazowych – przedział dla głównej stopy zaczyna się na 0.25 i kończy na 0.50 procent. Amerykański bank centralny – w odróżnieniu od np. NBC, czy EBC, nie ustala sztywnej wysokości swojej głównej stopy, ale zakres w którym finalny koszt płynności dostarczanej przez Fed bankom komercyjnym zależy od popytu na tę płynność.

CZYTAJ TEŻ: ILE GOTÓWKI POLACY WYJĘLI Z BANKOMATÓW W LUTYM? NBP: W PANDEMII BYŁO GORZEJ

Propozycję Powella wsparła we wtorek Mary Daly, uważana za jedną z najbardziej gołębich członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku szefowa Fed w San Francisco. Amerykańskie media cytują słowa Daly, która w czasie wystąpienia w Brookings Institiute miała powiedzieć, że czas porzucić dostosowawczą politykę monetarną. Także wczoraj Loretta Mester, która kieruje Fed w Clevland, ogłosiła, że jej zdaniem zacieśnianie stóp powinno nabrać tempa, a 2022 rok powinien się zakończyć z główną stopą w okolicach 2.5 procent.

CZYTAJ TEŻ: GUS – POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA W LUTYM W GÓRĘ O 8.1%

Od ubiegłego czwartku wiadomo, że zwolennikiem podwyżki o 50 punktów bazowych w maju jest James Bullard z Fed w Dallas, który podzielił się tą opinią z kanałem telewizyjnym należącym do agencji Bloomberg. Tyle, że Bullard jest uważany za jastrzębiego członka FOMC, więc jego opinia nie ważyła tyle, co zdanie Mary Daly.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NASTĘPNA PODWYŻKA STÓP W USA O 50 PB. NAWET GOŁĘBIE POPIERAJĄ JASTRZĘBIE SŁOWA POWELLA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej stawce referencyjnej WIRON rozmawial Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrą Bluj, Wiceprezes GPW Benchmark.

POLSKA

Prawo i Sprawiedliwość chce więcej kobiet w Radzie Polityki Pieniężnej, ciele decydującym o koszcie pieniądza w naszym kraju, a - pośrednio - o wysokości...

UE

Węgry podnoszą stopy procentowe aż o 125 punktów bazowych.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: