Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

NARODOWY BANK CZECH PODNOSI STOPY PROCENTOWE

Czechy drugim po Węgrzech państwem w Unii Europejskiej, który podnosi stopy procentowe. Główna stopa (dla 2-tygodniowych operacji REPO) wzrosła o 25 punktów bazowych.

NARODOWY BANK CZECH PODNOSI STOPY PROCENTOWE

Stopa lombardowa wzrosła jeszcze mocniej – o 50 punktów bazowych, do 1.75%. Bez zmian pozostała jedynie stopa dyskontowa, która wynosi 0.05 punktów bazowych.

Czechy – podobnie jak Polska, czy Węgry – zmagają się z szybkim wzrostem inflacji, której jednak daleko do polskiego poziomu. W czerwcu inflacja konsumencka (CPI) wyniosła 2.8%. W Polsce w tym samym czasie wynosiła 4.4%, a w lipcu wzrosła – według wstępnego odczytu – do 5%.

Wyższą, niż w Polsce, inflacje mają Węgrzy – w czerwcu wyniosła 5.3%. Węgierski bank centralny jako pierwszy w całej Unii rozpoczął podnoszenie stóp procentowych. Od czerwca główna stopa wzrosła już w sumie o 60 punktów bazowych – z 0.6% do 1.2%


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NARODOWY BANK CZECH PODNOSI STOPY PROCENTOWE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

Rosną stopy w Wielkiej Brytanii - BoE podniósł stopy o 50 pb.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Europie inflacja już odpuszcza rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Janem Czekajem, byłym członkiem RPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

%d bloggers like this: