Od momentu ogłoszenia decyzji o wizycie Nancy Pelosi na wyspie, Pekin objął sankcjami i zakazem handlu ponad 100 artykułów spożywczych i rolnych z Tajwanu. Największy niepokój budził jednak pokaz siły wojskowej zastosowany przez oba mocarstwa. Kolumny chińskich czołgów zajęły stanowiska na popularnych turystycznych plażach na wysokości Tajwanu, a niebo nad samą wyspą patrolowały amerykańskie bombowce strategiczne B-52.
Nerwowość była widoczna również na rynkach. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek spadła do najniższego od czterech miesięcy poziomu. Rano na wielu giełdach w Azji spadały indeksy – najsilniej chińskie Hang Seng i Shanghai Composite oraz tajwański TAIEX, w dół szły też futuresy na amerykańskie indeksy. Handel w USA otworzył się na czerwono, chociaż tuż po informacji, że amerykańska polityk wylądowała bezpiecznie, nastroje wśród inwestorów się poprawiły.
Samodzielność Tajwanu jest echem chińskiej wojny domowej zakończonej w 1949 roku. Wtedy to uznawany przez państwa zachodu rząd nacjonalistyczny został pokonany przez otrzymujących wsparcie radzieckie komunistów i musiał ewakuować się na Tajwan.
Stany Zjednoczone, podobnie jak większość państw świata, nie posiadają oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, jednak od czasów wojny domowej wspierają rząd w Taipei – przede wszystkim militarnie. Komunistyczne Chiny uznają wyspę za zbuntowaną część swego państwa, odmawiając jej prawa do samodzielności.
O co dokładnie chodzi w wizycie Nancy Pelosi na wyspie – dlaczego jest taka ważna i dlaczego wywołała takie napięcie? I jakie konsekwencje gospodarcze miałoby zaostrzenie tego napięcia? O tym mówił w Biznes24 Alfred Adamiec, główny ekonomista grupy 4 Max.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV