Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

NANCY PELOSI NA TAJWANIE. TŁUMACZYMY, CO POWODUJE NAPIĘCIE CHIN

Tuż przed godziną 17:00 spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wylądowała w Tajpej na Tajwanie. Jej wizyta – pierwsza taka od 1997 roku – zaostrzyła tarcia między Waszyngtonem a Pekinem. Wcześniej strona chińska informowała, że odwiedziny trzeciego najwyższego rangą polityka w USA będą „rażącą ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin”. Tłumaczymy, o co chodzi.

NANCY PELOSI NA TAJWANIE. TŁUMACZYMY, CO POWODUJE NAPIĘCIE CHIN
Twitter: @SpeakerPelosi

Od momentu ogłoszenia decyzji o wizycie Nancy Pelosi na wyspie, Pekin objął sankcjami i zakazem handlu ponad 100 artykułów spożywczych i rolnych z Tajwanu. Największy niepokój budził jednak pokaz siły wojskowej zastosowany przez oba mocarstwa. Kolumny chińskich czołgów zajęły stanowiska na popularnych turystycznych plażach na wysokości Tajwanu, a niebo nad samą wyspą patrolowały amerykańskie bombowce strategiczne B-52.

Nerwowość była widoczna również na rynkach. Rentowność amerykańskich dziesięciolatek spadła do najniższego od czterech miesięcy poziomu. Rano na wielu giełdach w Azji spadały indeksy – najsilniej chińskie Hang Seng i Shanghai Composite oraz tajwański TAIEX, w dół szły też futuresy na amerykańskie indeksy. Handel w USA otworzył się na czerwono, chociaż tuż po informacji, że amerykańska polityk wylądowała bezpiecznie, nastroje wśród inwestorów się poprawiły.

Samodzielność Tajwanu jest echem chińskiej wojny domowej zakończonej w 1949 roku. Wtedy to uznawany przez państwa zachodu rząd nacjonalistyczny został pokonany przez otrzymujących wsparcie radzieckie komunistów i musiał ewakuować się na Tajwan.

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość państw świata, nie posiadają oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, jednak od czasów wojny domowej wspierają rząd w Taipei – przede wszystkim militarnie. Komunistyczne Chiny uznają wyspę za zbuntowaną część swego państwa, odmawiając jej prawa do samodzielności.

O co dokładnie chodzi w wizycie Nancy Pelosi na wyspie – dlaczego jest taka ważna i dlaczego wywołała takie napięcie? I jakie konsekwencje gospodarcze miałoby zaostrzenie tego napięcia? O tym mówił w Biznes24 Alfred Adamiec, główny ekonomista grupy 4 Max.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NANCY PELOSI NA TAJWANIE. TŁUMACZYMY, CO POWODUJE NAPIĘCIE CHIN

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

USA

Świetne, czyli fatalne dane z USA. Rynek pracy okazał się tak mocny, że może to oznaczać odsunięcie marzeń inwestorów giełdowych o spowolnienie podwyżek stóp...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

%d bloggers like this: