Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

NAJWIĘKSZY PROTEST ROLNIKÓW OD LAT

PROTEST ROLNIKÓW

Rolnicy zablokują dziś niemal wszystkie główne drogi w Polsce. Protestują przeciwko zielonemu ładowi oraz niekontrolowanemu otwarciu rynku na produkty z Ukrainy. Ostatni raz tak duży protest miał miejsce w ubiegłym wieku za sprawa nieżyjącego już Andrzeja Leppera.

Rolnicy zablokują dziś nawet 250 miejsc w całej Polsce. Zablokowane mają też zostać wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą. Nad koordynacją protestów czuwa Instytut Gospodarki Rolnej.

Rolnicy wychodzą na ulicę z dwóch powodów. Pierwszy to forsowana przez komisję europejską kwestia zielonego ładu, który zakłada m.in. ograniczanie stosowania środków ochrony roślin i nawozów, a także w większym stopniu uzależnia wypłatę dopłat od poprawiania dobrostanu zwierząt. Rolnicy wskazują, że już doprowadza to do wzrostu kosztów produkcji i stawia ich na straconej pozycji wobec producentów spoza Unii, których nie obowiązują podobne regulacje.

Blokując drogi rolnicy chcą też pokazać swój sprzeciw przeciwko decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej bezcłowego importu produktów rolnych z Ukrainy. Bruksela wprowadziła mechanizm obronny dla państw przyfrontowych w postaci limitów na jaja drób czy cukier. Zdaniem jednak rolników są one zbyt niskie. Poza tym rolnicy domagają się przywrócenia ceł na produkty importowane z Ukrainy.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WĘGRY

Ukraina zamknęła tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. A to oznacza poważny problem dla Węgier, które są uzależnione od surowca dostarczanego przez Łukoil. Wiktor...

INNE

Dziś superkumulacja raportów na amerykańskim rynku akcji. Swoje raporty ogłoszą dziś m.in. Tesla, Microsoft czy Alphabet.

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...