Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BANKI

NAJWIĘKSZY POLSKI BANK BĘDZIE JESZCZE WIĘKSZY? CHCE KUPIĆ KONKURENTA

Największy polski bank może być jeszcze większy. PKO BP rozważa zakup Velo Banku.

NAJWIĘKSZY POLSKI BANK BĘDZIE JESZCZE WIĘKSZY? CHCE KUPIĆ KONKURENTA

Dariusz Szwed, formalnie wiceprezes kierujący pracą zarządu, w rzeczywistości prezes PKO BP oczekujący na zatwierdzenie przez Komisję Nadzoru Bankowego potwierdził w czwartek, że bank rozważa złożenie oferty na zakup Velo Banku.

Velo to najmłodszy bank w Polsce – powstał półtora roku temu po tym, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny przymusowo przejął Getin Bank i wydzielił z niego część nieobciążoną złymi długami. Bankowy Fundusz w przypadku przymusowej sanacji staje się czasowo głównym akcjonariuszem przejmowanego banku, a później wystawia go na sprzedaż, co w przypadku Velo wydarzyło się w końcu czerwca.

Velo Bank z PKO BP łączy nie tylko dominujący akcjonariusz – czyli pośrednio Skarb Państwa. Ale też osoba prezesa. Velo Bankiem zarządza Adam Marciniak, były wiceprezes PKO BP zarządzający technologią banku za czasów Zbigniewa Jagiełły.
Nie wiadomo, czy na zakup Velo przez PKO BP zgodziłby się UOKiK. PKO BP to największy bank w Polsce i taka akwizycja mogłaby zostać uznana za zagrożenie dla rynkowej konkurencji.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Walne zgromadzenie Unimotu zdecydowało o wypłacie PRAWIE 33 mln zł z zysku za ubiegły rok na dywidendę, co daje 4 zł na akcję.

BANKI

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie kontroli nad VeloBankiem przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management.

FIRMA

KGHM podjął uchwałę w sprawie emisji na rynku polskim obligacji serii C o łącznej wartości nominalnej 1 mld zł, w ramach programu emisji obligacji...

WYNIKI

Walne zgromadzenie CD Projektu zdecydowało o przeznaczeniu prawie 100 mln zł z zysku netto za ubiegły rok na wypłatę dywidendy, co daje 1 zł...