Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

NAJWIĘKSZA PODWYŻKA W HISTORII. EBC PODNIÓSŁ STOPY O 75 PUNKTÓW BAZOWYCH

Europejski Bank Centralny zdecydował o podniesieniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych. To decyzja oczekiwana przez rynek i największa w historii EBC.

NAJWIĘKSZA PODWYŻKA W HISTORII. EBC PODNIÓSŁ STOPY O 75 PUNKTÓW BAZOWYCH
Fot: European Central Bank/Flickr

Po podwyżce stopa głównych operacji refinansowych rośnie do 1.25% a stopa depozytowa do 0.75%.

Jak podkreśliła w komunikacie po posiedzeniu Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, dzisiejsza podwyżka istotnie przybliża przejście od obecnego poziomu stóp procentowych o wysoce łagodzącym oddziaływaniu do poziomów, które zapewnią, aby inflacja wkrótce powróciła do przyjętego przez EBC celu wynoszącego 2% w średnim okresie. EBC zapowiada też, że na następnych kilku posiedzeniach będzie dalej podnosić stopy procentowe. To ma osłabić popyt i chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych.

Przypomnijmy, koniec ery ujemnych stóp w strefie euro nastąpił w lipcu. Europejski Bank Centralny zaskoczył wtedy rynek, złamał dane w czerwcu słowo i podniósł stopy o 50 punktów bazowych – dwukrotnie mocniej, niż miesiąc temu zapowiadała Christine Lagarde. Prezeska EBC broniła wtedy decyzji tym, że inflacja w czerwcu okazała się wyższa, niż oczekiwano oraz niezwykłą słabością euro. Podczas lipcowej konferencji Lagarde – odpowiadając na pytania dziennikarzy – przyznała, że sytuacja jest tak skomplikowana, że decyzje o kolejnych podwyżkach będą zależały wyłącznie od napływających danych makroekonomicznych ze strefy euro.

CZYTAJ TEŻ: EBC NIE WIE CO DALEJ. LAGARDE: „BĘDZIEMY DZIAŁAĆ Z MIESIĄCA NA MIESIĄC”

Podczas dzisiejszej konferencji, Christine Lagarde podtrzymała stanowisko z lipca i zapowiedziała, że stopy w eurolandzie będą nadal podnoszone – od 2 do nawet 5 razy.

Dość jastrzębi wydźwięk słów Christine Lagarde nie wspomógł euro, które po samym ogłoszeniu decyzji co prawda nieco się wzmocniło, jednak później znowu spadło poniżej parytetu. – Euro znajduje się pod dużą presją ze względu na pogarszające się prognozy makroekonomiczne – powiedział w BIZNES24 Rafał Sadoch, analityk DM mBank.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NAJWIĘKSZA PODWYŻKA W HISTORII. EBC PODNIÓSŁ STOPY O 75 PUNKTÓW BAZOWYCH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy nastąpi przedłużenie wakacji kredytowych i jaki to może mieć konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O inwestycjach, które mogą zapewnić dużą stopę zwrotu w 2023 r. rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Zaorskim z BigShortBet$.

%d bloggers like this: