Dzisiaj w Brukseli odbędzie odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów odpowiedzialnych za kwestie energetyki w swoich rządach. Mają oni debatować nad wzmocnieniem solidarności poprzez lepszą koordynację zakupów gazu, transgraniczną wymianę gazu i wiarygodne wskaźniki cenowe.
To będzie spotkanie zrzędliwych ludzi – powiedział telewizji CNBC jeden z europejskich urzędników.
Głównym punktem rozmów ma być przedstawiony przez Komisję Europejską we wtorek projekt regulacji wprowadzającej pułap cenowy gazu przy określonych transakcjach. Zgodnie z deklaracjami KE, miałoby to zapobiegać nagłym i nadmiernym wzrostom cen gazu.
Pułap cenowy proponowany przez Komisję dotyczyłby instrumentów pochodnych giełdy TTF z miesięcznym wyprzedzeniem i zostałby ustanowiony na poziomie 275 euro za MWh. TTF jest najczęściej stosowanym w UE wskaźnikiem referencyjnym cen gazu i odgrywa kluczową rolę na europejskim hurtowym rynku gazu.
Jak wynika z ustaleń brukselskiego portalu Politico propozycja Komisji jest zaprojektowana tak, by nie mogła nigdy zostać uruchomiona.
„Zgodnie z propozycją Komisji mechanizm korekty rynkowej zostałby uruchomiony tylko wtedy, gdyby cena gazu (…) na holenderskiej giełdzie TTF w transakcjach zawieranych na miesiąc przekraczała 275 euro za megawatogodzinę przez dwa tygodnie z rzędu, a jednocześnie cena w Europie była o 58 euro wyższa niż światowa cena LNG przez 10 kolejnych dni. Nie zdarzyło się to nawet w sierpniu, kiedy ceny osiągnęły swój szczyt – 350 euro za MWh – ale utrzymywały się powyżej magicznej wartości 275 euro tylko przez tydzień” – wyjaśnia Politico.
Nowy mechanizm miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku.
CZYTAJ TEŻ: KOMISJA EUROPEJSKA USTAWIA WYSKOKO LIMIT CEN GAZU (ROZMOWA)
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV