Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

NADESZŁY ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM (ROZMOWA)

O zmianach w prawie spadkowym wchodzących w życie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z mecenasem Jakubem Orłowskim z kancelarii OMP Legal.

NADESZŁY ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przenosimy się do przestrzeni prawa spadkowego, które znacząco zmieniło się od dzisiejszego dnia. Dzisiaj wchodzą w życie przepisy zmieniające prawo spadkowe. Z nami jest mecenas Jakub Orłowski, adwokat w kancelarii OMP Legal. Dzień dobry Panie mecenasie.

JAKUB ORŁOWSKI, KANCELARIA OMP LEGAL: Dzień dobry. Witam pana, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja, której przepisy wchodzą w życie od dzisiejszego dnia, tak w najbardziej życiowym i dotykającym nas wymiarze?

JO: Postaram się przedstawić wprowadzone przez ustawodawcę zmiany w najprostszy możliwy sposób. Zmiany te zostały dokonane ustawą z dnia 28 lipca 2023 roku i dotyczą w mojej ocenie w czterech najważniejszych obszarach, czyli: Węższy krąg osób uprawnionych do dziedziczenia – to jest pierwszy obszar.

Drugi obszar: więcej przewidziano przesłanek do uznania spadkobiercy niegodnym dziedziczenia. Termin na przyjęcie, bądź odrzucenie spadku w imieniu dziecka – tutaj jest nowy termin i wyłączenie konieczności uzyskania zezwolenia sądu w zakresie czynności przekraczających zwykły zarząd.

MD: Chciałbym skupić się na dwóch elementach. Po pierwsze zabezpieczenie dziecka w sprawie dziedziczenia spadku to jest rzecz, która wywoływała wiele kontrowersji w ostatnim czasie, w ostatnich latach, czyli obawa o możliwość przejęcia przez, jak rozumiem dziecko np. długu zmarłych spadkodawców. Co się zmieniło?

NADESZŁY ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

JO: Tutaj wprowadzono i uproszczono procedurę dotyczącą konieczności uzyskania zezwolenia sądu na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu. I ta zmiana polega na tym, że ustawodawca postanowił tę procedurę nieco uprościć i wprowadził przepisy, które umożliwiają zrezygnowanie z przeprowadzenia jednego postępowania. I to polega na tym, że jeżeli rodzice, którzy posiadają władzę rodzicielską odrzucą spadek z tytułu np. dziedziczenia ustawowego czy z tytułu testamentu, to wówczas ich dziecko nie będzie musiało przechodzić dodatkowej procedury, skoro rodzice uznają, że w tym spadku jest więcej długów niż wierzytelności – jeżeli uważają, że z punktu widzenia ich rodziny jest to sytuacja nieopłacalna finansowo wówczas taka zgoda sądu na zakres czynności przekraczającej zwykły zarząd w stosunku do dziecka nie będzie potrzebna.

MD: Czyli mówimy tutaj o sytuacji, w której obciążenia rodziców, że ci rodzice jeszcze za życia, mając duże obciążenia, mogą tymi obciążeniami nie obciążać spadkobierców.

JO: Na moim przykładzie: jeżeli ja odrzucę spadek po zmarłym ojcu i wiem, że w tym spadku są długi po moim ojcu, czyli ich dziadkach, to w tej chwili wymagało to uzyskania zgody sądu na to, aby dzieci mogły odrzucić spadek. W chwili obecnej, jeżeli ja, jako rodzic decyduję o tym i jednocześnie, jako wstępny zdecyduje o tym, że odrzucą spadek, wówczas automatycznie ta decyzja niejako jest przypisywana moim dzieciom i one nie będą musiały występować, czy ja nie będę musiał występować do sądu o zgodę na odrzucenie spadku.

MD: A co w sytuacji, jeżeli chodzi o liczbę osób uprawnionych do otrzymania spadku? Co tu się zmienia zgodnie z przepisami ustawy, dziś wchodzącymi w życie?

JO: Więc tutaj ustawodawca ograniczył krąg osób, które będą mogły dziedziczyć i wyłączono z dziedziczenia tzw. ciotecznych, bądź stryjecznych wnuków i dalszych krewnych.

MD: Czyli osób, które zostały obdzielone spadkiem. To są przepisy, które dziś weszły w życie. Bardzo Panu dziękuję za ten szybki komentarz. Będziemy do niego jeszcze wracać. Mecenas Jakub Orłowski, adwokat w kancelarii Prawnej OMP Legal był naszym gościem. Bardzo dziękuję Panu.

JO: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NADESZŁY ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowych przepisach w programie Czyste Powietrze rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Emilem Świerczyńskim, dyrektorem Departamentu Czystego Powietrza w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie zmiany nastąpią w prawie pracy i co z ustawą o sygnalistach, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z mec. Jakubem Niemoczyńskim, z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy działalność fliperów ma wpływ na ceny mieszkań na rynku nieruchomości i czy ustawa antyfliperska to zmieni oraz kto tak naprawdę zyska...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O pracach Sejmu nad tzw. ustawą antyfliperską i jakie skutki może ona przynieść rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Pucherem, adwokatem z Kancelarii...