Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

NADCHODZĄ ZMIANY W USTAWIE O DORADCACH PODATKOWYCH (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Szykują się ważne zmiany w prawach i obowiązkach jednego z najważniejszych zawodów dla przedsiębiorcy – zawodu doradcy podatkowego. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt zmian w ustawie o doradcy. Projekt według deklaracji Ministerstwa Finansów poszerza zakres spraw, w których doradcy podatkowi mogą doradzać przedsiębiorcy między innymi o opłatę cukrową. Mimochodem ministerstwo potwierdziło więc to, co wszyscy i tak już od dawna wiedzieli, że opłata cukrowa, czy tzw. małpkowa, (to dwie różne opłaty) to w rzeczywistości podatek.

Większą władzę na wzór samorządu zawodów prawniczych zyska samorząd doradców podatkowych, choć nie decyduje kto uzyska prawo wykonywania zawodu. Tu ważny jest wynik państwowego egzaminu. Będzie mógł jednak skreślić z listy doradców podatkowych osoby, które nie opłacają składek finansujących działanie samorządu.

Ministerstwo proponuje także zmiany w kwalifikacji do zawodu i też wzorowane na procedurze obowiązującej zawody prawnicze. Chce bowiem likwidacji wykazu pytań obowiązujących do egzaminu, a w zamian chce umożliwić kandydatom korzystanie z tekstów aktów prawnych, także w czasie egzaminu ustnego.

A my łączymy się z Tomaszem Rolewiczem, członkiem władz Krajowej Izby Doradców Podatkowych i doradcą podatkowym związanym z firmą EY. Witam bardzo serdecznie.

TOMASZ ROLEWICZ, KRAJOWA IZBA DORADCÓW PODATKOWYCH, EY: Dzień dobry.

RM: To w takim razie Krajowa Izba Doradców Podatkowych jest zadowolona z tej perspektywy zmian, czy nie? Jak to Państwo widzą?

TR: Jesteśmy zadowoleni. Jesteśmy zadowoleni, że o zmianach w ogóle rozmawiamy i że faktycznie te zmiany ujrzały światło dzienne i mamy do czynienia z projektem ustawy. Jak to zawsze ze zmianami bywa, apetyty na zmiany były większe, w szczególności jeśli chodzi na przykład o zakres uprawnień dla doradców podatkowych.

Tak, jak mogliśmy to widzieć w materiale ten zakres uprawnień poszerza się, a tak naprawdę potwierdza to z czym już mieliśmy do czynienia do tej pory. Obejmuje ten nowy, zmieniony zakres uprawnień, także kwestie wspomagania podatników w zakresie opłaty czy to opłaty od środków spożywczych, czy od napojów alkoholowych.

RM: A co jeszcze chcielibyście objąć doradztwem?

NADCHODZĄ ZMIANY W USTAWIE O DORADCACH PODATKOWYCH (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

TR: Duża część doradców ma duże doświadczenie w zakresie czy to składek na ubezpieczenia społeczne, czy w zakresie składki zdrowotnej. I nasz samorząd w naszym samorządzie dużo jest dyskusji, aby również uprawnienia doradców podatkowych obejmowały tę część i zakładam, że w najbliższych tygodniach duża część dyskusji na temat tego projektu obejmie również tę tematykę, także kwestie wspomagania klientów w zakresie kwestii dotyczących odpowiedzialności karnej-skarbowej. To także jest przedmiotem dyskusji.

RM: No dobrze. A w takim razie będziecie rozmawiać o rozszerzeniu tych uprawnień? Z rządem?

TR: Myślę, że tak. Do 22 listopada potrwają uzgodnienia i konsultacje społeczne nad tym projektem. I zakładam, że czy to niezależnie doradcy podatkowi będą składać swoje opinie, komentarze, czy również będą skierować takie opinie i komentarze do nas, abyśmy my korzystając z naszego stanowiska mogli również je przedstawić.

RM: A co z dostępem do zawodu? Czy on będzie teraz łatwiejszy? Czy będzie to trudniejsza sprawa?

TR: Będzie inny. Aczkolwiek jakby podstawowe fundamenty dostępu się nie zmieniają. Należy zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną, natomiast tak, jak też w materiale usłyszeliśmy, zmienią się trochę podstawy tego egzaminu. Nie będzie już publikacji listy pytań, tylko będzie zakres tematyczny. Natomiast na egzaminie ustnym będzie można korzystać, mówiąc krótko z materiałów. Chyba będzie nieco trudniej, aczkolwiek to jest kwestia przygotowania. Natomiast też chcemy, aby ten egzamin wyglądał po prostu tak, jak inne egzaminy do zawodów profesjonalnych.

RM: A jest Was dość na rynku? Czy powinno być Was więcej?

TR: Za mało.

RM: Czyli nie macie takiego stresu, że będzie za łatwo?

TR: Myślę, że zawsze mogło być więcej.

RM: Egzaminy na ogół w kwietniu, prawda?

TR: No, tych dat tak staramy się więcej. To też zależy od tego, ile wniosków o egzamin spływa. Natomiast staramy się też je przeprowadzać w ciągu całego roku kalendarzowego. Aczkolwiek to jest bardziej domena komisji, niż samorządu jako takiego.

RM: Rozumiem. Tomasz Rolewicz, członek władz Krajowej Izby Doradców Podatkowych, doradca podatkowy związany z EY, który niedługo być może będzie mógł skreślić niepłacących składki, tak na marginesie.

TR: Uporczywie.

RM: No dobrze. Bardzo serdecznie dziękujemy.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

NADCHODZĄ ZMIANY W USTAWIE O DORADCACH PODATKOWYCH (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV