MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Na Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowego rozporządzenia, które ma ukrócić patodeweloperkę. Poprzednie rozporządzenie miało zacząć obowiązywać już od 1 kwietnia, a więc od poniedziałku. Teraz jednak wejdzie w życie od 1 lipca. I właśnie o tym będę rozmawiał z Joanną Maj, radcą prawnym Kancelarii SWK Legal. Dzień dobry, witam w BIZNES24.
JOANNA MAJ, KANCELARIA SWK LEGAL: Dzień dobry, witam Państwa.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Czy w nowym rozporządzeniu, poza zmianą daty z pierwszego kwietnia na pierwszy lipca, mamy jakieś inne istotne zmiany, które miałyby godzić w dobrostan mieszkańców osiedli mieszkaniowych?
JM: W tym przypadku ustawodawca zdecydował się jedynie na przesunięcie wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ta warstwa merytoryczna projektu główne założenia nie uległy zmianie. Przesunięciu ulega jedynie termin wejścia w życie przepisów z pierwszego kwietnia na 1 sierpnia.
MD: W takim razie proszę przypomnieć, jakie to są przepisy. Jednym z takich najbardziej dla mnie istotnych i myślę, że znaczących także było uregulowanie powierzchni użytkowej, mieszkania. Ona ma wynosić o ile pamiętam dobrze 25 metrów kwadratowych. Mieszkanie nie może być mniejsze od tej powierzchni. Na pewno będą jakieś jednak furtki wyjścia. Jakie zmiany przewiduje to rozporządzenie?
JM: To znaczy zmiana, o której pan wspomniał dotyczy tak naprawdę lokali użytkowych. Lokale użytkowe powinny mieć powierzchnię minimalną 25 metrów kwadratowych. Ta sama powierzchnia 25 metrów kwadratowych dotyczy także lokali mieszkalnych. Niemniej ta zmiana dotycząca lokali mieszkalnych już jakiś czas obowiązuje. Teraz ustawodawca zdecydował się na zrównanie tych limitów powierzchni w przypadku lokali mieszkalnych i użytkowych. Wiemy, że był pewien proceder, który właśnie te lokale użytkowe przekształcał w lokale mieszkalne. Dlatego też ustawodawca te limity wprowadził także w przypadku lokali użytkowych.
Nie są to jednak jedyne zmiany, które dotkną i przedsiębiorców i użytkowników inwestycji mieszkaniowych. Ustawodawca zdecydował się także na wprowadzenie przepisów, które mają na celu rozluźnienie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W tym przypadku wprowadzono przepis, który wprowadza minimalną odległość budynków mieszkalnych wielorodzinnych od granic działki i w przypadku takich inwestycji ta odległość będzie wynosiła 5 metrów. Te 5 metrów jest stałe bez względu na to czy inwestycja jest zwrócona w stronę tej granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi, czy też nie.
Dotychczas te odległości wynosiły odpowiednio 3 metry, jeżeli ściana nie miała otworów okiennych i 4 jeżeli takie otwory miała. Pewne szczególne wymogi objęły także inwestycje polegające na realizacji placów zabaw i placów rekreacji indywidualnej.
W tym przypadku ustawodawca zdecydował się wprowadzić przepisy, które wprowadzają takie kwestie jak np. minimalna powierzchnia placu zabaw, minimalne wyposażenie. Także kwestie związane z nasłonecznieniem czy wreszcie uzależnił powierzchnię takiego placu od ilości mieszkań danej inwestycji mieszkaniowej.
Oczywiście z pewnymi zastrzeżeniami. Natomiast co do zasady trzeba powiedzieć, że te kwestie, które dotychczas leżały tak naprawdę w dobrej woli, jeżeli chodzi o obowiązki inwestora, teraz staną się obowiązkami wynikającymi już wprost z przepisów prawa.
MD: Na przykład liczba huśtawek, jak rozumiem, czy zjeżdżalni, które mogą być. Może trzeba rzeczywiście to wyjaśnić. Takie dla dorosłych bym proponował wprowadzić. Ale wracając jeszcze do clou tego przesunięcia terminu. Dlaczego samorządy protestowały przeciwko wprowadzeniu rozporządzenia walczącego z patodeweloperką?
JM: Tak naprawdę pamiętajmy, że nie tylko deweloperzy, czyli nie tylko przedsiębiorcy, realizują dzisiaj politykę mieszkaniową państwa. Także samorządy występują, jako inwestorzy takich inwestycji, np. w formie TBS-ów czy SIM. Dlatego też nie można kategoryzować, że jedynie kwestie związane z usytuowaniem budynków czy realizacją inwestycji mieszkaniowych związane są tylko z tym rynkiem prywatnym. Także samorządy uczestniczą w procesie inwestycyjno-budowlanym i te przepisy w równym stopniu dotykają wszystkich uczestników procesu budowlanego.
MD: Pani Mecenas, bardzo dziękuję Pani za komentarz. Joanna Maj, radca prawny w kancelarii SWK Legal była naszym gościem.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV