MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz dobra informacja dla osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Jeszcze w tym roku będą te osoby mogły skorzystać z wakacji od ZUS. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pokazało właśnie szczegóły ustawy i skierowało ją do konsultacji. Projekt zakłada, że przedsiębiorca zyska prawo do zwolnienia w jednym, dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Wakacje składkowe nie obejmą składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca będzie musiał zapłacić. Pozostałe zostaną dofinansowane z budżetu państwa.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce umożliwić wyliczanie do stażu pracy także okresów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej czy wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia. Z nami jest Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce. Dzień dobry Donato.
DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE: Dzień dobry. Bardzo mi miło.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Co zmienia ta propozycja? W zasadzie to jest na razie konsultacja, ale co ona mogłaby zmienić gdyby została wprowadzona?
DH: O, zmieniłaby bardzo dużo, ponieważ na mocy obowiązującego prawa w zasadzie od lat, od zawsze, jako staż traktuje się przede wszystkim okresy pozostawania w stosunku pracy, czyli przede wszystkim na podstawie umowy o pracę. I co do zasady utrudnia to dostęp do niektórych uprawnień pracowniczych, np. wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego osób, które rozpoczynają pracę na podstawie umowy o pracę, ale wcześniej wykonywały pracę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej albo na podstawie umów cywilno-prawnych.
I nawet, jeżeli to robiły przez lata i nagle mają być zatrudnione na podstawie stosunku pracy, okazuje się, że traktowane są na przykład w kontekście właśnie przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego, jako osoby, które tak naprawdę nigdy nie wykonywały pracy, czyli mają prawo do tego urlopu wypoczynkowego w niższym wymiarze.
W związku z czym myślę, że dobrze, że podnoszona jest ta kwestia przez ministerstwo zwłaszcza, że przez lata doświadczenia zawodowego faktycznie spotykałam się z osobami, które czuły się dyskryminowane w ten sposób, że przez lata prowadząc działalność, głównie właśnie te osoby prowadzące działalność gospodarczą i finalnie będąc zatrudnione na umowę o pracę, rozpoczynały to zatrudnienie, jako osoba tak naprawdę, która nigdy nie wykonywała pracy. Ale pamiętajmy też, że rozróżnia się dwa rodzaje stażu pracy: Zakładowy staż pracy to jest okres zatrudnienia u danego pracodawcy.
Nie mylmy z ogólnym stażem pracy, który obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia, no, ale właśnie tego zatrudnienia pracowniczego na podstawie stosunku pracy, a akurat ten staż pracy uwzględniany jest nie tylko przy ustalaniu właśnie wymiaru urlopu wypoczynkowego, ale zwłaszcza w sektorze państwowym ma wpływ na wysokość dodatku za wysługę lat czy nagrody jubileuszowej. W związku z czym faktycznie te osoby, które przez lata prowadziły działalność, były zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, mogły czuć się dyskryminowane w zakresie dostępu do uprawnień, tak naprawdę pracowniczych.
Jeszcze może dodam też, że trwają dyskusje czy chodzi tutaj tylko o nabywanie prawa do wyższego urlopu, czy może też właśnie uwzględnienie tych okresów wykonywania pracy przy obliczaniu składników wynagrodzenia, które są przyjmowane do wyliczenia stażu, czy na przykład wyliczenie okresów doświadczenia zawodowego w kontekście zajmowania jakiegoś stanowiska, bo w niektórych zakładach pracy możliwość wykonywania pracy na danym stanowisku, np. menedżerskim czy kierowniczym, uzależniona jest od liczby ilości lat pracy. Więc tutaj dyskusje trwają. Niemniej myślę, że to jest jednak dobry kierunek, żeby w tym zakresie poczynić pewne zmiany.
MD: Dziś o godzinie dziesiątej poznaliśmy najnowsze dane o bezrobociu. Nie zaskoczyły nas, bo bezrobocie w Polsce, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,1 procent. To jest wzrost o jedną dziesiątą. W 7 na 10 firmach (to są już inne dane, ale odnoszące się także) brakuje rąk do pracy. To są informacje, które z rynku pracy napływają.
Za chwilę posłuchamy o niepokojach związanych z zatrudnianiem Ukraińców w Polsce. Zmienią się zasady od września. Na pewno o tym będziemy mówić w BIZNES24. Także Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce będzie o tym mówić i pisać na swoim blogu i także w programie na antenie BIZNES24. Bardzo Ci dziękuję za rozmowę.
DH: Ja również i zdrowia życzę.
MD: Dziękuję pięknie.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV