ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: To bardzo ciekawa propozycja. Kredyt 2% na mieszkanie tym bardziej proszę Państwa, że to niekoniecznie musi być samo mieszkanie, bo obecnie procedowane są zmiany w programie. Część nowelizacji jest korzystna dla kredytobiorców, choć nie wszystkie. O czym porozmawiamy teraz z Krzysztofem Bontalem, prezesem Proferto. Witam serdecznie.
KRZYSZTOF BONTAL, PROFERTO: Witam Państwa, witam panie redaktorze.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Jest kilka zmian. Jedną z nich, nie wiem, czy nie najbardziej spektakularną jest to, że kiedy te zmiany, które zostały w Sejmie uchwalone a są teraz w Senacie, przejdą, to kredytem 2% będzie można objąć nie tylko sam lokal mieszkalny, ale również pewne rzeczy, które do niego przynależą, np. miejsce garażowe czy garaż. To chyba zwiększy dodatkowo atrakcyjność tego narzędzia finansowania.
KB: Choć to akurat ta zmiana bardziej wynika z podejścia banków i z interpretacji ministerstwa. Dlatego że wiemy, że duży problem stanowiły miejsca postojowe, które były tzw. prawem wyłącznego korzystania w ramach nieruchomości wspólnej. I dużo było takich nieścisłości na początku, czy takie rzeczy typu właśnie to prawo może być kredytowane. Dlatego że informacja na początku, która poszła nawet z ministerstwa, była taka, że tylko pomieszczenia przynależne można kredytować.
Prawo do wyłącznego korzystania nie jest nawet pomieszczeniem, w myśl definicji. Więc tutaj te początkowe kredyty- one może nie tyle, że były odrzucane, ale były odsuwane na bok, aż banki dostaną jakieś wytyczne. I dzisiaj już wiemy, że takie miejsca mogą być kredytowane. Najlepiej jednak, żeby one miały jedną cenę z mieszkaniem, żeby ta cena nie była rozbijana. Natomiast już w procedurach banków to się pojawiło. Można kredytować, czyli tutaj już nie ma obawy, że to będzie jakiś problem dla przyszłych kredytobiorców.
RM: Dziura w ziemi albo rozpoczęta budowa to też jest kwestia z kategorii tych niejasności interpretacyjnych…
KB: Ale tutaj nie dotyczy budowy przez deweloperów, panie redaktorze, czy chodzi o budowę systemem gospodarczym?
RM: Jedna i druga rzecz pozostawia pewne wątpliwości, ponieważ banki z tego, co wiemy, nie są pewne, jaka może być maksymalna wartość takiego wstępnego etapu, który się nazywa przysłowiową dziurą w ziemi, czyli przy zakupie na bardzo wczesnym etapie np. przez dewelopera. No i oczywiście jest też kwestia tego, jeśli dom już jest w budowie, to czy można wejść w program Kredyt 2% kiedy rozpoczęło się budowę, zanim on powstał.
KB: Jeśli chodzi o zakup od dewelopera, to tutaj akurat ta dziura w ziemi nie jest dużą przeszkodą. Tutaj dowolny etap w zasadzie może dzisiaj być już kredytowany. Natomiast faktycznie z budowani domów jednorodzinnych przez kredytobiorców- no to tutaj się nic nie zmieniło. I albo możemy kredytować budowę, która jest nierozpoczęta lub rozpoczęta, ale jednak wartość tej budowy łącznie z działką nie przekracza 200 tysięcy zł.
Albo możemy skorzystać tylko i wyłącznie z kredytu takiego 100-150 tysięcy na dokończenie budowy. 100-150 tysięcy to realnie wystarczy na zrobienie czegoś od stanu surowego, zamkniętego albo jeszcze dalej, praktycznie prawie od stanu deweloperskiego, przy tych dzisiejszych cenach. Więc albo mamy bardzo wczesny etap budowy, albo końcówkę. Jeżeli ktoś rozpoczął budowę i wartość działki z rozpoczętą budową dzisiaj wynosi 400 tysięcy, to on tego kredytu nie dostanie. Mało tego, ta rozpoczęta budowa musi być powyżej tych 200 000 wartości. Musi być rozpoczęta tak, jak pan redaktor powiedział, przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 1 lipca 2023.
RM: I to są takie kwestie interpretacyjne, a zmiany prawne, które są przez Senat rozpatrywane, to między innymi kwestia tego, na jaki moment kryterium wieku musi być spełnione przy przekształcaniu najmu z Mieszkania Plus na własność przy pomocy Kredytu 2%.
KB: Tak, dokładnie to jest jeszcze zmiana, która jeszcze nie obowiązuje, ponieważ było dopiero pierwsze czytanie w Sejmie i zostało skierowane do Senatu. Chodzi o to, że z kredytu Bezpieczny Kredyt 2% można skorzystać dochodząc do pełnej własności, jako najemca w ramach programu Mieszkanie Plus. I tutaj wiadomo, że my na razie dzisiaj wynajmujemy, więc my tego kredytu nie bierzemy. I zostało to zmienione w ten sposób, że tak, jak w normalnej procedurze, przy normalnym zakupie z użyciem tego kredytu musimy spełniać określone na dziś, na dzień- mówimy o wieku na dzień składania wniosku o kredyt, tak tutaj w przypadku dochodzenia do tej pełnej własności w ramach tego Mieszkania Plus ten wiek musimy spełniać, czyli nieukończone 45 lat- musimy spełniać na moment rozpoczynania najmu, czyli podpisywania tej umowy najmu.
RM: Czyli de facto osoba starsza niż ta granica wieku, która wynajmuje już od kilku lat, ma szansę jeszcze się załapać, prawda? Tak, to w praktyce… Jeśli przejdą w Senacie te przepisy i potem przez Sejm i podpis prezydenta, i tak dalej…
KB: Tak, oczywiście, jeżeli przejdą, to będzie możliwe podpisanie umowy kredytowej i ubieganie się o kredyt w wieku wyższym niż te ustawowe do tej pory 45 lat.
RM: Senat będzie też pracował nad taką zmianą, która będzie umożliwiała, rozumiem komuś, kto odziedziczył pół mieszkania, dokupienie drugiej połowy w ramach właśnie kredytu 2%. Tak?
KB: Tak, dokładnie. To jest jedna z tych trzech takich bardzo istotnych zmian. Aczkolwiek to jest trochę takie rozszerzenie, dlatego, że dziś się zdaje, że można to zrobić, dlatego, że tam problemem było to, że w ustawie jest zapisane, że nie można nabywać udziałów. My, jeżeli nabywamy udział, ale już ten wcześniej jakiś udział posiadamy, no to stricte na końcu jesteśmy właścicielami całości. W tej chwili będzie to zawarte konkretnie w ustawie i tutaj żadnych wątpliwości już nie będzie: Odziedziczyłem kiedyś do 50 procent mieszkania lub domu, to mogę bezpiecznym kredytem sfinansować resztę tego mieszkania.
RM: No i jeszcze zmiana dotycząca wcześniej w ciągu 36 miesięcy zawartego kredytu na budowę domu. I tutaj też jest zmiana, która będzie chyba korzystna dla kredytobiorców, jeśli przejdzie przez Senat, ponownie przez Sejm i podpis prezydenta, bo rozumiem, że jeśli te umowy zostaną unieważnione i nie zostaną wypłacone pieniądze, to wtedy nie będzie blokady możliwości skorzystania z kredytu 2%?
KB: Tak, ale tutaj jest zmiana. W tym jednym punkcie jest zmiana i na plus i na minus. Dlatego że do tej pory było zawarte w ustawie stwierdzenie, że w ciągu trzech lat przed ubieganiem się o Bezpieczny Kredyt 2% nie można było być stroną umowy kredytu zawartej w tych ostatnich 3 latach na nabycie domu lub mieszkania. Tam nie było nic o budowie domu, więc to jakby budowa domu do tej pory była wykluczona. Czyli to obostrzenie nie dotyczyło budów domów. Po pierwsze zostały te domy w trakcie budowy dołożone do tego punktu, ale na plus tak, jak pan powiedział, zostało dołożone to, że jeżeli byliśmy stroną takiej umowy, ale ją rozwiązaliśmy, czy od niej odstąpiliśmy i co ważne: żadna część kredytu nie została wypłacona, to nadal jest to traktowane tak, jak byśmy tą stroną nie byli. Czyli możemy się ubiegać o Bezpieczny Kredyt 2%.
RM: Pozostaje tylko mieć nadzieję, że te przepisy przejdą szybko i sprawnie przez Senat i staną się prawem. Krzysztof Bontal, prezes Proferto był naszym gościem. Dziękuję bardzo serdecznie.
KB: Dziękuję bardzo.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV