Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

NADCHODZĄ DOBRE CZASY DLA MŚP?

Po raz pierwszy od 6 lat, firmy z sektora MŚP w Polsce deklarują, że występują sprzyjające warunki do ich rozwoju. Główny odczyt Barometru EFL na I kwartał tego roku wynosi 52,5 pkt. i jest o ponad 2 pkt. wyższy niż poprzedni pomiar. To także trzeci wzrost tego wskaźnika z rzędu.

FALA ZAMKNIĘĆ JDG

Eksperci firmy EFL, która przeprowadza badanie, podkreślają, że wzrost wskaźnika jest spowodowany kilkoma czynnikami.

Po pierwsze, widoczna jest poprawa nastrojów przedsiębiorców pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. 21 proc. firm przewiduje wzrost przychodów w pierwszych miesiącach tego roku.

Po drugie, zauważalna jest nieznacznie, lecz regularnie wzrastająca skłonność ze strony przedsiębiorców do podejmowania nowych inwestycji. W I kwartale tego roku 12 proc. firm planuje większe nakłady na inwestycje.

Po trzecie, za lepszą sprzedażą idzie lepsza płynność finansowa – jej poprawy spodziewa się 18 proc. firm. Kiedy rośnie płynność, spada zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Barometr EFL to badanie przygotowywane przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Uczestnicy badania to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Więcej dróg i autostrad objętych będzie opłatami - rząd rozpoczął pracę nad nowelizacją odpowiedniego rozporządzenia, które ma być gotowe w trzecim kwartale.

USA

Intel wycofuje się z głośno zapowiadanych inwestycji w Europie. Czy zagrożona może być też fabryka półprzewodników, która miała powstać pod Wrocławiem?

WĘGRY

Ukraina zamknęła tranzyt rosyjskiej ropy przez swoje terytorium. A to oznacza poważny problem dla Węgier, które są uzależnione od surowca dostarczanego przez Łukoil. Wiktor...

INNE

Dziś superkumulacja raportów na amerykańskim rynku akcji. Swoje raporty ogłoszą dziś m.in. Tesla, Microsoft czy Alphabet.