Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

NADCHODZĄ DOBRE CZASY DLA MŚP?

Po raz pierwszy od 6 lat, firmy z sektora MŚP w Polsce deklarują, że występują sprzyjające warunki do ich rozwoju. Główny odczyt Barometru EFL na I kwartał tego roku wynosi 52,5 pkt. i jest o ponad 2 pkt. wyższy niż poprzedni pomiar. To także trzeci wzrost tego wskaźnika z rzędu.

FALA ZAMKNIĘĆ JDG

Eksperci firmy EFL, która przeprowadza badanie, podkreślają, że wzrost wskaźnika jest spowodowany kilkoma czynnikami.

Po pierwsze, widoczna jest poprawa nastrojów przedsiębiorców pod względem planowanej sprzedaży produktów i usług. 21 proc. firm przewiduje wzrost przychodów w pierwszych miesiącach tego roku.

Po drugie, zauważalna jest nieznacznie, lecz regularnie wzrastająca skłonność ze strony przedsiębiorców do podejmowania nowych inwestycji. W I kwartale tego roku 12 proc. firm planuje większe nakłady na inwestycje.

Po trzecie, za lepszą sprzedażą idzie lepsza płynność finansowa – jej poprawy spodziewa się 18 proc. firm. Kiedy rośnie płynność, spada zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Barometr EFL to badanie przygotowywane przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Uczestnicy badania to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, powiedział, że sprawa blokowania przejść granicznych przez polskich rolników powinna zostać rozwiązana do 28 marca. Obecnie po obu stronach granicy...

KREDYTY

Jeśli inflacja w lutym lub w marcu spadnie do 3,5 procent to rząd nie wprowadzi wakacji kredytowych - pisze money.pl

ENERGETYKA

Nie będzie szukania nowej lokalizacji pod budowę elektrowni jądrowej. Decyzja mówiąca o tym, ze powstanie w gminie Choczewo jest ostateczna - stwierdził dziś pełnomocnik...

KPO

Odblokowanie funduszy europejskich dla Polski wzmocni aktywność inwestycyjną i wzrost gospodarczy - pisze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP i prognozuje, że PKB Polski...