Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BEZPIECZEŃSTWO

NA PESEL KREDYTU JUŻ NIE WYŁUDZISZ?

Od dziś można zastrzec numer PESEL, aby przeciwdziałać zaciąganiu zobowiązań na nasze dane. Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych to dopiero pierwszy krok na drodze do skuteczniejszej ochrony naszych danych w tym zakresie.

ZMIANY W KODEKSIE PRACY

owe regulacje umożliwią obywatelom zastrzeżenie nr PESEL(w aplikacji mObywatel), za pośrednictwem strony internetowej obywatel.gov.pl, w dowolnym urzędzie gminy, na poczcie czy w placówce bankowej. >> zastrzeżenie własnego numeru PESEL sprawi, że nie będzie on mógł być wykorzystywany bez dalszej weryfikacji. Każdorazowo firmy oraz urzędy, które otrzymają nasz numer PESEL, będą zobowiązane sprawdzić, czy znajduje się on w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL.

Osoby, które zdecydują się na taki krok ZABEZPIECZĄ SIĘ M.IN zaciągnięciem pożyczki na ich dane. Wiele instytucji będzie natomiast miało obowiązek sprawdzenia przed dokonaniem niektórych czynności (np. przed udzieleniem pożyczki czy kredytu) czy dana osoba zastrzegła swój PESEL.

Niestety, jest i zła wiadomość. Rejestr co prawda zaczyna działać dzisiaj, ale banki, firmy pożyczkowe, operatorzy
telekomunikacyjni czy notariusze będą mieli obowiązek sprawdzania, czy PESEL ich klienta nie jest zastrzeżony, dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Teraz tego nie tylko nie muszą robić, ale nawet nie mają takiej możliwości technicznej.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d