Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

NA NIŻSZE RATY JESZCZE POCZEKAMY – RPP STÓP NIE RUSZYŁA

Raty Państwa kredytów szybko nie spadną. Odpowiedzialna za koszt pieniądza w naszym kraju Rada Polityki Pieniężnej utrzymała bowiem stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa, referencyjna od października utrzymuje się na poziomie 5,75%.

NA NIŻSZE RATY JESZCZE POCZEKAMY - RPP STÓP NIE RUSZYŁA

Rynek oczekiwał takiej decyzji RPP, więc nie jest ona żadnym zaskoczeniem. Według ekonomistów ewentualnego cięcia stóp należy oczekiwać najwcześniej w marcu, gdy będzie znana najnowsza projekcja inflacji Narodowego Banku Polskiego.

Jak czytamy w komunikacie RPP po dzisiejszym posiedzeniu, Inflacja może istotnie wzrosnąć w II poł. roku przy wycofaniu tarcz antyinflacyjnych.
Rada ocenia jednak, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. – głosi komunikat.

W całym roku widzimy symboliczną obniżkę o 25 pb albo w ogóle – napisali w serwisie X analitycy ING Banku Śląskiego.
Przypomnijmy, że RPP w ubiegłym roku dwukrotnie obniżyła stopy procentowe, we wrześniu o 75 pkt. bazowych, oraz w październiku o 0,25 pkt. proc. W efekcie stopy NBP spadły o 1 pkt. proc.
A już jutro z dzisiejszej decyzji RPP będzie się tłumaczył jej przewodniczący a zarazem prezes NBP, Adam Glapiński. Konferencja szefa banku centralnego wraz reakcjami rynku i komentarzami ekspertów na żywo w BIZNES24 od 14.45


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NA NIŻSZE RATY JESZCZE POCZEKAMY - RPP STÓP NIE RUSZYŁA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...