Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

NA BUDOWACH MOŻE ZABRAKNĄĆ PRACOWNIKÓW

Odpływ obywateli Ukrainy z polskiego rynku pracy w wyniku wojny na Ukrainie stanowi największe ryzyko dla rozwoju branży budowlanej, sektora przetwórstwa przemysłowego i transportu, które od dawna cierpiały na niedobory kadrowe, ocenia BNP Paribas Bank Polska.

PRODUKCJA BUDOWLANO-MONTAŻOWA
PRODUKCJA BUDOWLANO-MONTAŻOWA / FOT. PEXELS

Według ekonomistów banku, najpoważniejsza sytuacja występuje obecnie w sektorze budownictwa, gdzie ponad 40% ankietowanych firm wymienia brak pracowników jako barierę działalności.

Według szacunków BNP Paribas BP, pracownicy z Ukrainy stanowią największy udział w łącznej liczbie pracujących w branżach takich, jak działalność w zakresie administrowania (18%), transport (13%) i budownictwo (11%).

Odpływ pracowników z Ukrainy przyczyni się do utrzymania, a nawet wzrostu presji płacowej w związku z brakiem wykwalifikowanej kadry, wzrostu kosztów w poszczególnych branżach i wyhamowanie inwestycji w krótkim terminie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NA BUDOWACH MOŻE ZABRAKNĄĆ PRACOWNIKÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Najlepsze od lipca 2021 roku dane z rynku pracy w USA. 678 tys. nowych miejsc pracy stworzyły amerykańskie firmy w sektorze pozarolniczym w lutym...

OTOCZENIE MAKRO

Gigantyczny wzrost w budowlance w Polsce. Ale spada liczba mieszkań w budowie, co może spowodować kolejne dynamiczne wzrosty cen.

ŚWIAT

Na Wyspach Brytyjskich dramatycznie brakuje pracowników. Nieobsadzonych jest prawie 1,2 miliona miejsc pracy. Tylu wakatów w Wielkiej Brytanii nie było od 20 lat.

FIRMA

Mniej chętnych do zmiany pracy - wynika z najnowszego badania Randstad "Monitoring rynku pracy". Spada rotacja pracowników i odsetek osób, które aktywnie szukają pracy.

%d bloggers like this: