Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

MYSZKA MIKI W DOMENIE PUBLICZNEJ, ALE CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ PRZEDSZKOLE MYSZKI MIKI?

Chcesz nazwać swoje przedszkole „Kącikiem Myszki Miki”? Albo „Zakątkiem Tygryska” z Kubusia Puchatka? Myszka Miki utraciła swoją ochronę autorską i można wykorzystywać jej wizerunek sprzed 100 lat – ale nadal nie można wykorzystywać samej nazwy.

MYSZKA MIKI W DOMENIE PUBLICZNEJ, ALE CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ PRZEDSZKOLE MYSZKI MIKI?
MYSZKA MIKI W FILMIE "PAROWIEC WILL", 1928

Ochronę utracił wizerunek Myszki Miki z pierwszej komercyjnej kreskówki z jej udziałem – 8-minutowego filmu „Parowiec Will” opublikowanego przez Disneya w 1928 roku. Co ciekawe – Myszka Miki swoje narodziny zawdzięcza prawom autorskim. Walt Disney wymyślił ją m.in. po to, by nie musieć płacić tantiem za Królika Oswalda. Tego bohatera też narysował Disney, na zamówienie Universal Pictures. Więc majątkowe prawa autorskie należały do tej ostatniej wytwórni.

CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ PRZEDSZKOLE MYSZKI MIKI

Koncern Disney kilkakrotnie uzyskiwał przedłużenie ochrony swoich praw autorskich do Myszki Miki. Ale 1 stycznia 2024 roku ostatecznie przeszła z domeny prywatnej do publicznej. To oznacza, że można do woli odtwarzać publicznie film „Parowiec Will”, można też ozdobić swoje biuro rysunkami z kreskówki. Ale nie można nadal wykorzystywać nazwy „Mickey Mouse” ani jej tłumaczeń. Bo te chronione są nadal jako znaki towarowe.

Oprócz wizerunku pierwszej Myszki Miki do domeny publicznej przeszło także kilka innych bardziej dorosłych utworów – jak Opera Za Trzy Grosze Bertolda Brechta z ikonicznym utworem „Mack the Knife”, czy niedawno ponownie zekranizowana książka „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MYSZKA MIKI W DOMENIE PUBLICZNEJ, ALE CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ PRZEDSZKOLE MYSZKI MIKI?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Disney rośnie po wynikach za czwarty kwartał 2023 roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wygaśnięciu praw autorskich dotyczących Myszki Miki rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Anną-Marią Sobczak, radcą prawnym, specjalistką prawa autorskiego z Kancelarii Prawnej Staniszewski...

USA

Wyższy zysk przy niższych przychodach i większej liczbie abonentów. Spółka Walt Disney opublikowała raport za trzeci kwartał, który inwestorzy w handlu pozasesyjnym przyjęli wzrostem...

RYNKI

Disney pozytywnie zaskoczył wynikami. Zysk na akcję wyniósł w 1 kwartale ponad 1 dolara, rynek oczekiwał, że będzie to około 63 centy.