Ochronę utracił wizerunek Myszki Miki z pierwszej komercyjnej kreskówki z jej udziałem – 8-minutowego filmu „Parowiec Will” opublikowanego przez Disneya w 1928 roku. Co ciekawe – Myszka Miki swoje narodziny zawdzięcza prawom autorskim. Walt Disney wymyślił ją m.in. po to, by nie musieć płacić tantiem za Królika Oswalda. Tego bohatera też narysował Disney, na zamówienie Universal Pictures. Więc majątkowe prawa autorskie należały do tej ostatniej wytwórni.
CZY MOŻNA ZAŁOŻYĆ PRZEDSZKOLE MYSZKI MIKI
Koncern Disney kilkakrotnie uzyskiwał przedłużenie ochrony swoich praw autorskich do Myszki Miki. Ale 1 stycznia 2024 roku ostatecznie przeszła z domeny prywatnej do publicznej. To oznacza, że można do woli odtwarzać publicznie film „Parowiec Will”, można też ozdobić swoje biuro rysunkami z kreskówki. Ale nie można nadal wykorzystywać nazwy „Mickey Mouse” ani jej tłumaczeń. Bo te chronione są nadal jako znaki towarowe.
Oprócz wizerunku pierwszej Myszki Miki do domeny publicznej przeszło także kilka innych bardziej dorosłych utworów – jak Opera Za Trzy Grosze Bertolda Brechta z ikonicznym utworem „Mack the Knife”, czy niedawno ponownie zekranizowana książka „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV