Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

MWIG40 NAJWYŻEJ W HISTORII PO DANYCH O REKORDOWEJ INFLACJI

Mocne wzrosty kursów banków po danych i inflacji. Inwestorzy spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy – a to spowoduje, że banki zwiększą zyski z kredytów. Wzrosty kursów banków wypchnęły mWIG40 na najwyższy poziom w historii.

MWIG40 NAJWYŻEJ W HISTORII PO DANYCH O REKORDOWEJ INFLACJI

W mWIGu jest obecnie aż 5 banków – Alior, Bank Handlowy, ING, mBank i Millennium. Nadzieje inwestorów, że wyskok inflacji do 6.8% w ujęciu rocznym spowoduje podwyżkę stóp procentowych i wzrost bankowych zysków – spowodowały, że mWIG40 pierwszy raz w historii przebił w piątek – tuż po podaniu przez GUS danych o inflacji – poziom 5 780 punktów. Około 13:30 część z tego wzrostu wyparowała, ale kurs nadal utrzymywał się na poziomie powyżej wcześniejszego rekordu.

MWIG40 NAJWYŻEJ W HISTORII PO DANYCH O REKORDOWEJ INFLACJI
MWIG40 NAJWYŻEJ W HISTORII

Kiedy mWIG ustanawiał swój poprzedni rekord – 26 czerwca 2007 roku – królem światowej bankowości był Lehman Brothers, a jedną z gwiazd Bear Stearns. Półtora miesiąca później bank Societe Generale zawiesił wycenę trzech swoich funduszy opartych o amerykański rynek hipoteczny, co było początkiem credit crunchu, z którego świat wychodził przez kolejne 5 lat.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Panika na giełdach w całej Europie - ale w Warszawie lęki przed skutkami wojny na Ukrainie i szybkich podwyżek stóp procentowych skupiły się na...

Bez kategorii

WIG20 zaliczył w piątek największy jednosesyjny spadek od 23 marca 2020 roku - gdy w Polsce rozpoczynała się pandemia. WIG spadł najmocniej od 28...

RYNKI

CCC GWIAZDĄ WIG20

GPW

Pierwszy od 8 sesji spadek indeksu WIG, pierwszy od 6 sesji spadek WIG20. mWIG40 oddala się od poziomu 5 100 punktów.

%d bloggers like this: