Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

„MUSIMY OSZCZĘDZAĆ MĄDRZE”. BĘDĄ OBOWIĄZKOWE OGRANICZENIA ZUŻYCIA ENERGII W UE

Bruksela planuje nałożyć na państwa unii europejskiej obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Plan zakłada także narzucenie limitu cenowego na zakup rosyjskiego gazu.

"MUSIMY OSZCZĘDZAĆ MĄDRZE". BĘDĄ OBOWIĄZKOWE OGRANICZENIA ZUŻYCIA ENERGII W UE
Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen wydała w Brukseli oświadczenie, w którym przedstawiła pomysły KE na walkę z kryzysem energetycznym. Jak przyznała, mamy do czynienia z astronomicznymi cenami energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i firm oraz ogromną zmiennością rynku. Dlatego konieczne jest podjęcie konkretnych działań.

Po pierwsze, musimy oszczędzać energię elektryczną, ale musimy ją oszczędzać mądrze. Jeśli spojrzeć na koszty energii elektrycznej, to widać, że są okresy szczytowego zapotrzebowania. I to właśnie one są najbardziej kosztowne. Na rynku mamy drogi gaz, więc musimy spłaszczyć krzywą i unikać wzrostów szczytowego zapotrzebowania. Zaproponujemy obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu i będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi, aby to osiągnąć. Po drugie, zaproponujemy limit przychodów spółek produkujących energię elektryczną po niskich kosztach. Chodzi o firmy, które produkują energię z niskoemisyjnych źródeł, co przynosi wysokie dochody, ale jednocześnie nie odzwierciedla ich kosztów produkcji. A po trzecie – to samo dotyczy oczywiście nieoczekiwanych zysków firm zajmujących się paliwami kopalnymi. Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. I dlatego zaproponujemy podatek solidarnościowy dla firm związanych z paliwami kopalnymi, bo wszyscy muszą pomóc przezwyciężyć ten kryzys.

Ursaula Von der Leyen

Jak zaznaczyła Ursula von der Leyen, Rosja jest niewiarygodnym dostawcą energii i manipuluje unijnymi rynkami energetycznymi. – Zaproponujemy limit cenowy na rosyjski gaz. Cel tutaj jest bardzo jasny. Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą – zapowiedziała.

SZCZEGÓŁY UNIJNYCH PROPOZYCJI

Do szczegółów dokumentu Komisji Europejskiej dotarli – jeszcze przed wystąpieniem szefowej KE – dziennikarze New York Times. Komisja Europejska ​​ma w nim zalecać w projekcje państwom członkowskim ograniczenie cen energii elektrycznej od producentów, takich jak farmy wiatrowe, elektrownie jądrowe i węglowe, do poziomu 200 euro za megawatogodzinę. Ponadto Komisja proponuje obowiązek zredukowania zużycia energii elektrycznej o 5 proc. w godzinach szczytu.

Rozwiązania były dziś dyskutowane przez przedstawicieli państw UE. W piątek ministrowie ds. energii mają spotkać się na nadzwyczajnym szczycie. Po nim powinniśmy poznać szczegóły dotyczące unijnych postanowień.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV