NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Rynek pracy, na którym mimo że wciąż sytuacja zdaje się być dobra, z oficjalnych danych wynika, że znajdujemy się wśród krajów z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej, to coraz więcej ekspertów przewiduje, że w 2023 z utrzymaniem miejsc pracy może być zdecydowanie trudniej.
W BIZNES24 porozmawiamy teraz jak z tymi rosnącymi kosztami pracy sobie poradzić. O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Urszula Murawska, kierownik Działu Marketingu z Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy. Dzień dobry.
URSZULA MURAWSKA, URZĄD PRACY MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY: Dzień dobry. Witam uprzejmie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
NG: Jak wynika z raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego 53% respondentów-przedsiębiorców MŚP jako największy problem dla firmy wskazywało właśnie wysokie koszty pracy i dostęp do pracowników. Więc tu się pojawia zasadnicze pytanie: w jaki sposób Urząd Pracy może i czy w ogóle może pomóc tym z przedsiębiorców, których koszty pracowników zaczynają już po prostu wraz z rosnącymi kosztami energii, rosnącymi kosztami wszystkiego właściwie, przerastać?
UM: Przede wszystkim jesteśmy dla wszystkich przedsiębiorców wsparciem w rekrutacji. Rekrutacja, która może wiązać się z pewnymi subsydiami. Jeżeli zatrudniamy osoby bezrobotne, istnieje możliwość zrefundowania części kosztów wynagrodzenia, części kosztów utworzenia stanowiska pracy, przyjęcia pracownika na staż, przyuczenie go do zawodu. To jest oszczędność w wynagrodzeniach. Mamy możliwość sybsydiowania…
Pomoc urzędu dla przedsiębiorców:
NG: Jakie to są części? O jakich mówimy stawkach?
UM: Właśnie chciałabym powiedzieć o tym jak to finansowo by wyglądało. My od wielu lat prowadzimy taką kampanię informacyjną: „Tnij koszty, twórz etaty”. W ramach np. prac interwencyjnych, (tutaj proszę nie przerażać się nazwą, ale to jest interwencja pieniędzy publicznych w gospodarkę, więc dlatego tak to się nazywa), refundujemy przez 6 miesięcy część kosztów w wysokości 1500 zł przez każdego zatrudnionego bezrobotnego. Jeżeli będzie to osoba, która ma powyżej 50 lat, taka refundacja może trwać nawet 12 miesięcy. Więc wydaje się, że tutaj można istotnie zmniejszyć koszty pracy. Jeżeli tworzymy nowe stanowiska i myślimy o tym, żeby zatrudnić nowego pracownika, możemy je utworzyć z naszym tutaj wspólnym działaniem w postaci sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, które może być przeznaczone na narzędzia, urządzenia, komputery, oprogramowanie, czyli wszystko to, co jest potrzebne dla takiego nowego pracownika.
NG: A to jest tak, że Państwo sugerujecie tych pracowników? Czy na przykład ja, będąc załóżmy pracodawcą znam osobę, która jest osobą bezrobotną i chciałabym zatrudnić konkretnie ją, ale wraz z tym bardzo korzystnym wsparciem z urzędu pracy. To jest możliwe?
UM: Jeśli jest to osoba zarejestrowana w urzędzie pracy, oczywiście można nam powiedzieć, że jest taki ktoś, kogo chciałoby się na tym stanowisku widzieć. Jeśli nie mamy kandydatów, a często tak jest, że nie ma tych kandydatów wśród poleconych czy też znanych nam osób, nasza usługa rekrutacyjna jak najbardziej jest do Państwa dyspozycji i będziemy wspólnie szukać osoby, która wypełni wymagania, które Państwo określicie. Ja tutaj jeszcze pozwolę sobie zwrócić uwagę na taki element dosyć istotny, jakim jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy – gdzie jeśli mamy pracowników, (oczywiście są określone priorytety przez ministra pracy), ale jest możliwość sfinansowania części kosztów dokształcania, dokwalifikowania pracowników już funkcjonujących w firmach.
Więc na to też chcemy zwrócić uwagę. Te nabory u nas jeszcze się nie rozpoczęły, w najbliższych dniach się rozpoczną, ale wszystkie inne – te, które dotyczą refundowania kosztów stanowisk pracy, rozpoczęliśmy już drugiego stycznia. Chcemy jak najszybciej z Państwem zacząć współpracę, wspólne działanie, bo wiemy, że koszty pracy – to są najczęściej te, które dla Państwa są trudne do udźwignięcia.
NG: Tutaj wrócę do pytania co z tymi pracownikami, którzy dobrze, żeby jednak nie musieli zasilić szeregu osób bezrobotnych, czyli z tymi, których już mamy, a na których może nas przestać stać, tak zwyczajnie. Czy tutaj też można liczyć na jakieś wsparcie, czy to z urzędu, czy z innych instytucji?
UM: Jeśli są projekty, które dotyczą osób pracujących, prawdopodobnie można o takie rzeczy ubiegać się. Natomiast urząd pracy ma dookreślone zadania. My aktywizujemy osoby bezrobotne i wspieramy tych, którzy pracują w postaci Krajowego Funduszu Szkoleniowego, więc tę formę wspólnego działania dla pracujących, również zapraszamy pracodawców.
Dotacje dla chcących otworzyć własną działalność gospodarczą:
NG: Niebawem ma też ruszyć program, w którym Państwo będziecie pomagać tym osobom, które chciałyby zostać przedsiębiorcą, czyli nie zatrudniać się u kogoś, a rozpocząć swój własny biznes. Wychodząc w ten sposób z bezrobocia. Jakie warunki trzeba spełnić? Na co zwrócić uwagę, kiedy ten program się otworzy?
UM: Mamy nadzieję, że tak jak w każdym roku otworzymy dosyć szeroką możliwość składania wniosków na właśnie jednorazowo przyznawane środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Myślimy o tym, że końcówka lutego, początek marca to będzie już termin naboru. Wcześniej oczywiście będziemy ogłaszali: mniej więcej miesiąc przed zbieraniem wniosków będziemy ogłaszali te informacje. Jakie warunki? No, trzeba być osobą bezrobotną, zarejestrowaną. Ja mówię o naszym urzędzie, ale zawsze jest tak, że trzeba być w danym miejscu osobą bezrobotną. Możliwość uzyskania dofinansowania w postaci sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia i dalej trzeba utrzymać tę działalność, (żeby była bezzwrotna) przez 12 miesięcy. Mamy naprawdę wiele sukcesów. Wiele osób skorzystało z tego.
Czy długo trzeba być bezrobotnym aby otrzymać dotację?
NG: Zapytam jeszcze: jak długo trzeba być bezrobotnym właśnie przy tym programie? Jak długo trzeba być osobą zarejestrowaną jako bezrobotny?
UM: Nie ma takich reguł. Absolutnie nie ma w żadnym przypadku, w którym zatrudnienie osoby bezrobotnej odbywa się przez wykorzystanie, subsydiowanych miejsc pracy czy też osoba zakłada własną działalność. Nie mamy ograniczenia jak chodzi o czas pozostawania w bezrobociu.
NG: Dziękuję pięknie za spotkanie i za rozmowę. Urszula Murawska, kierownik działu Marketingu Urzędu Pracy Miasta Stołecznego Warszawy była naszym gościem. Dziękuję bardzo.
UM: Dziękujemy. Zapraszamy serdecznie pracodawców warszawskich.
CZYTAJ TEŻ: BEDĄ ZWOLNIENIA? NOWY RAPORT O RYNKU PRACY TEGO NIE POTWIERDZA (ROZMOWA)
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV