Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

MOŻNA ZAROBIĆ NA SYSTEMIE KUCYJNYM?  (ROZMOWA)
MOŻNA ZAROBIĆ NA SYSTEMIE KUCYJNYM?  (ROZMOWA)
Krzysztof Hornicki, wiceprezes zarządu, Krajowy System Kaucyjny ZWROTKA S.A.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MOŻNA ZAROBIĆ NA SYSTEMIE KUCYJNYM?  (ROZMOWA)

O pierwszej firmie z zezwoleniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska na bycie krajowym operatorem systemu kaucyjnego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z wiceprezesem tej firmy – Krzysztofem Hornickim, Krajowego Systemu Kaucyjnego Zwrotka.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Mamy pierwszą firmę z zezwoleniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska na bycie krajowym operatorem systemu kaucyjnego – poinformowało Ministerstwo Środowiska w ubiegłym tygodniu, a my, jako pierwsi podaliśmy tę informację.

Mówiła o tym u nas wiceminister klimatu i środowiska. Dlatego teraz zapraszamy – naszym gościem jest wiceprezes spółki. Zwrotka – Krajowego Systemu Kaucyjnego Zwrotka, pan Krzysztof Hornicki. Dzień dobry, witam w BIZNES24 i gratulacje za zezwolenie, które otrzymaliście w ubiegłym tygodniu. Dokładnie w końcówce ubiegłego tygodnia. Każda firma, również Wasza musi wypracować zysk. To proszę powiedzieć na początek, jaki chcecie zysk wypracować po uruchomieniu systemu aukcyjnego w przyszłym roku? No i gdzie widzicie tą wartość, którą chcecie wykorzystać do tego, aby zysk osiągnąć?

KRZYSZTOF HORNICKI, KRAJOWY SYSTEM KAUCYJNY ZWROTKA: Dziękuję bardzo. Witam Państwa serdecznie. Na początku muszę podkreślić, że podmiot reprezentujący, czyli ten specjalny rodzaj spółek, które będą się zajmować organizacją i prowadzeniem systemu kaucyjnego, mają funkcjonować i będą funkcjonować, jako podmioty non-profit.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Zatem tutaj trudno mówić o zysku finansowym, bo jeżeli nawet przychód podmiotu reprezentującego zostanie wypracowany, a może być wypracowany chociażby na zysku na sprzedaży surowców wtórnych zebranych w ramach systemu kaucyjnego to ten przychód będzie rozdysponowany, będzie wykorzystany do rozwoju systemu kaucyjnego.

Natomiast, jeżeli chodzi o zyski z systemu kaucyjnego to pamiętamy o tych nadrzędnych zyskach, czyli o kształtowaniu prawidłowych, zrównoważonych nawyków konsumenckich i realnej ochronie środowiska. Dzięki systemowi kaucyjnemu opakowania, które zaśmiecają mówiąc potocznie przestrzeń publiczną będą mogły trafić do właściwego zagospodarowania.

MD: W takim razie inaczej zapytam: Jakie przychody planujecie, które będą wykorzystywane potem na inwestycje?

KH: Przychody z systemu kaucyjnego, czyli podmioty podmiotu reprezentującego, są bardzo jasno określone w ustawie i tak jak wspomniałem jest to zysk – przychód ze sprzedaży surowców wtórnych, czyli materiałów zebranych w ramach systemu kaucyjnego, czyli głównie butelki PET i puszki aluminiowej. Są to oczywiście opłaty od podmiotów, które wprowadzają na rynek napoje w opakowaniach jak również niezwrócona kaucja, która w pierwszym roku sądząc oczywiście po systemach kaucyjnych, które funkcjonują w innych krajach, po pierwszym roku może być dość znaczna. Z tego względu przewidujemy, ale tak jak powiedziałem, ustawa przewiduje trzy zasadnicze źródła przychodu podmiotu reprezentującego.

MD: Panie prezesie, proszę powiedzieć, gdzie będziecie widoczni? W sklepach? W punktach handlowych, na ulicach? Planujecie na przykład automaty, które już się pojawiły gdzieniegdzie już w ostatnich kilku latach – takie automaty do zbierania, do selektywnej zbiórki odpadów?

KH: Przede wszystkim widoczni będziemy w sieciach handlowych, ponieważ wszystkie sklepy i to jednostki handlu detalicznego i hurtowego powyżej 200 metrów kwadratowych, (tutaj mowa o powierzchni handlowej) będą musiały, to będzie ich obowiązek prawny, przyjmować opakowania od konsumentów. Zatem Zwrotka będzie widoczna właśnie tam, czyli w tych większych sklepach o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Natomiast planujemy również być obecni w sklepach mniejszych. Jak wiemy, one też będą prawdopodobnie chciały się włączyć do systemu kaucyjnego.

Zatem handel, jednostki handlu to będą te główne miejsca, gdzie system kaucyjny będzie prowadzony, no, bo tam konsument przyjdzie z opakowaniami i tam pracownik sieci handlowej, czy to zbiórce ręcznej czy automatycznej, będzie musiał te opakowania przyjąć.

MD: A to oznacza, że Wy będziecie działać, jako…? W jaki sposób będziecie współpracować z przedsiębiorcami, którzy są np. właścicielami sklepów czy prowadzą te sklepy nie będąc ich właścicielami? Macie działać na zapleczu, czy będzie działać, jako Wasza firma pod marką i obsługiwać potencjalnych klientów poza kasą?

MOŻNA ZAROBIĆ NA SYSTEMIE KUCYJNYM?  (ROZMOWA)
Krzysztof Hornicki, wiceprezes zarządu, Krajowy System Kaucyjny ZWROTKA S.A.

KH: Będziemy widoczni w sklepach i będziemy też sklepom, a właściwie podmiotom, przedsiębiorcom, którzy te sklepy prowadzą, zwracać koszty związane ze zbiórką opakowań w ich jednostkach handlowych. Zatem oczywiście to sklep, to pracownik sklepu będzie opakowania przyjmował, zwłaszcza w przypadku zbiórki ręcznej. To pracownik sklepu będzie opóźniał maszynę tak, żeby worki z butelkomatu, bo tak potocznie się nazywają te maszyny wyjąć, założyć nowy worek, więc będzie pracownik sklepu zużywał na to czas, a podmiot prowadzący taką jednostkę handlu będzie ponosił w związku z tym koszty. Tak, więc my, jako podmiot reprezentujący i to też bardzo jasno wynika z ustawy, będziemy te koszty mu zwracać.

MD: Te koszty, to jest czas pracownika, rozumiem, ale magazynowanie również odpadów?

KH: Tak, to jest np. przestrzeń sprzedaży. Ta powierzchnia sprzedaży wyłączona czy to pod automatem, czy pod zbiórkę ręczną, to jest energia elektryczna służąca do zasilania takiej maszyny, to jest połączenie internetowe, które jest potrzebne, żeby maszyna mogła działać. Czas pracy pracownika, miejsce w magazynie. Tak, więc tak, tych kosztów nieco jest i zgodnie z ustawą te koszty będą zwracane tym, którzy prowadzą jednostki handlowe.

MD: Chcecie działać na terenie całej Polski czy tylko w Krakowie, Małopolsce, skąd jak rozumiem firma pochodzi?

KH: Firma pochodzi z Krakowa. Jest to jedna ze spółek grupy Biosystem z siedzibą w Krakowie. Natomiast system będzie ogólnopolski, będzie obowiązywał na terenie całego kraju. I to znowu jest też wymóg ustawowy, żeby mówić o systemie powszechnym, ogólnokrajowym.

MD: A będziecie negocjować z prywatnymi sklepami, również małymi punktami handlowymi, czy tylko z tymi dużymi sieciami, których imienia nie chcę wymieniać, no, ale nazwy zwierząt i owadów wszyscy znamy.

KH: Jasne. To prawda. Na pewno jesteśmy zainteresowani włączeniem do systemu również mniejszych sklepów, czyli tych o powierzchni nie większej niż 200 metrów kwadratowych. A wynika to z faktu, że bardzo często mówi się, że jeżeli konsument nie będzie miał możliwości oddania opakowań do sklepu, to po prostu zmieni ten sklep, zmieni ten sklep pod kątem miejsca robienia zakupów.

Więc my z jednej strony chcemy odpowiedzieć na tę potrzebę, a z drugiej strony też zdajemy sobie sprawę, że poziomy zbiórki opakowań, te narzucone dyrektywą i ustawą są bardzo wysokie, więc bez tych małych sklepów myślę, że będzie to bardzo, bardzo trudne. Więc tak, jesteśmy bardzo zainteresowani, żeby nie tylko współpracować z dużymi i z tymi, które muszą włączyć się w system, ale również z tymi, które mogą to zrobić, żeby nie stracić klientów i przyczynić się do ochrony środowiska.

MD: Panie Prezesie, jeszcze na koniec pytanie: Na ile Pan ocenia wartość całego rynku opakowań w Polsce, rynku, na którym jesteście obecnie jedynym krajowym operatorem?

KH: Trudno mi powiedzieć. Szczerze mówiąc, nie mam takiej liczby, żeby móc się pod nią podpisać bez żadnych problemów. Tak, więc to pytanie pozostawię na razie bez odpowiedzi. Natomiast jest to bardzo duży rynek. Tak, jak wiemy, powierzchniowo Polska jest porównywalna bardziej do Niemiec niż do krajów, które niedawno system uruchomiły. Zatem mówimy o dużej inwestycji finansowej bez dwóch zdań. Natomiast także spodziewamy się, że na tym rynku powstaną następne podmioty reprezentujące, że nie będziemy jedyni.

MD: Krzysztof Hornicki, wiceprezes Krajowego Systemu Aukcyjnego Zwrotka był naszym gościem. Jeżeli nasi widzowie mają kolejne pytanie do naszego gościa, prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@biznes24.pl. Bardzo dziękuję za rozmowę.

KH: Bardzo dziękuję. Kłaniam się.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MOŻNA ZAROBIĆ NA SYSTEMIE KUCYJNYM?  (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Polski startup mediaTool sprzedaje swoje narzędzie w Meksyku. Narzędzie pozwala stacjom telewizyjnym na łatwe i sprawne zarządzanie treściami, emisją programów i zdalną współpracę między...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, jak bardzo RPP jest pod presją rynków i rządu oraz czy faktycznie są przesłanki do obniżki stóp procentowych rozmawiała Jolanta Pawlak z...

RYNKI

Answear.com, lider e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej, zaprezentował solidne wyniki sprzedażowe za trzeci kwartał 2024 r., wykazując znaczny wzrost przychodów. Pomimo dynamicznego wzrostu przychodów, firma...

INNE

Lasy Państwowe przygotowały nowe zasady sprzedaży drewna na lata 2025-2026. Chodzi o to, by ograniczyć nie-kontrolowany eksport drewna nie-przetworzonego i aby trafiało ono na...