Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej przejmie część udziałów w rafinerii. Transakcje były warunkiem zgody Komisji Europejskiej na połączenie polskich marek. Jednocześnie Orlen odkupi część stacji MOL na Węgrzech i Słowacji.

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU

MOL kupuje stacje Lotosu, a Orlen w zamian – stacje MOLa

MOL kupuje stacje Lotosu w liczbie 417. Dzięki temu z dnia na dzień stanie się trzecim największym graczem na lokalnym rynku detalicznej sprzedaży paliw. W Ponadto PKN Orlen zawarł z MOL warunkową umowę sprzedaży z MOL 144 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę ok. 229 mln EUR. Natomiast Saudi Aramco zostanie sprzedany pakiet 30 proc. udziałów w spółce Lotos Asfalt.

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU
MOL KUPUJE STACJE LOTOSU – POZYCJA MOL W EUROPIE / ŹRÓDŁO: MOL

Dodatkowo PKN Orlen podpisał z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej do spółek z Grupy Orlen. Na podstawie tej umowy, w przypadku finalizacji procesu koncentracji z Grupą Lotos, PKN Orlen zagwarantuje dostawy ropy naftowej od Saudi Arabian Oil Company do Lotosu w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

CZYTAJ TEŻ: W USA NAJWYŻSZA INFLACJA KONSUMENCKA OD 40 LAT

Węgierski MOL posiada obecnie 98 proc. akcji firmy Slovnaft, która jest obecna na polskim rynku. Slovnaft Partner posiadał w Polsce 79 stacji paliw. Natomiast Saudi Aramco to światowy potentat na rynku wydobycia i przerobu ropy naftowej.

Według założeń ministerstwa aktywów państwowych fuzja Orlenu z Lotosem powinna się zakończyć do połowy tego roku. By do tego doszło zostały przez komisję europejską wyznaczone tzw. środki zaradcze. To m.in. zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Połączenie Lotosu z Orlenem nastąpi w sierpniu- poinformował Orlen na spotkaniu z analitykami i inwestorami. Teoretycznie Orlen zapłaci za Lotos 9 procent premii wobec...

POLSKA

Drożyzna na stacjach benzynowych i wysokie ceny ropy na światowych rynkach służą za to największej krajowej firmie petrochemicznej w Polsce, czyli PKN Orlen.

BIZNES I POLITYKA

Ropa z Arabii płynie do Polski. PKN Orlen zamówił 5 dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego od Saudi Aramco.

GPW

Orlen odwróci odpisy na 0.8 mld zł - poinformowała spółka. To około 8 procent ubiegłorocznego zysku.

%d bloggers like this: