Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej przejmie część udziałów w rafinerii. Transakcje były warunkiem zgody Komisji Europejskiej na połączenie polskich marek. Jednocześnie Orlen odkupi część stacji MOL na Węgrzech i Słowacji.

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU

MOL kupuje stacje Lotosu, a Orlen w zamian – stacje MOLa

MOL kupuje stacje Lotosu w liczbie 417. Dzięki temu z dnia na dzień stanie się trzecim największym graczem na lokalnym rynku detalicznej sprzedaży paliw. W Ponadto PKN Orlen zawarł z MOL warunkową umowę sprzedaży z MOL 144 stacji paliw zlokalizowanych na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę ok. 229 mln EUR. Natomiast Saudi Aramco zostanie sprzedany pakiet 30 proc. udziałów w spółce Lotos Asfalt.

MOL KUPUJE STACJE LOTOSU
MOL KUPUJE STACJE LOTOSU – POZYCJA MOL W EUROPIE / ŹRÓDŁO: MOL

Dodatkowo PKN Orlen podpisał z Saudi Arabian Oil Company długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej do spółek z Grupy Orlen. Na podstawie tej umowy, w przypadku finalizacji procesu koncentracji z Grupą Lotos, PKN Orlen zagwarantuje dostawy ropy naftowej od Saudi Arabian Oil Company do Lotosu w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

CZYTAJ TEŻ: W USA NAJWYŻSZA INFLACJA KONSUMENCKA OD 40 LAT

Węgierski MOL posiada obecnie 98 proc. akcji firmy Slovnaft, która jest obecna na polskim rynku. Slovnaft Partner posiadał w Polsce 79 stacji paliw. Natomiast Saudi Aramco to światowy potentat na rynku wydobycia i przerobu ropy naftowej.

Według założeń ministerstwa aktywów państwowych fuzja Orlenu z Lotosem powinna się zakończyć do połowy tego roku. By do tego doszło zostały przez komisję europejską wyznaczone tzw. środki zaradcze. To m.in. zbycie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

ŚWIAT

Największy na świecie producent prezerwatyw przestawia się na produkcję lateksowych rękawiczek. To ma być koło ratunkowe dla malezyjskiej firmy Karex, której sprzedaż od początku...