MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W kwietniu ruszył program Mój Prąd 5.0. Ważnymi zmianami w porównaniu z poprzednimi edycjami jest rozszerzenie dofinansowania o pompy ciepła różnego rodzaju oraz kolektory słoneczne. Zainteresowanie było tak duże, że dołożone zostały dodatkowe środki krajowe w wysokości 400 milionów złotych. Z nami jest Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera do spraw Czystego Powietrza. Dzień dobry.
PAWEŁ MIROWSKI, NFOŚiGW, PEŁNOMOCNIK PREMIERA: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jak wiele wniosków już złożono? I na jak długo starczy środków?
PM: Na dzisiaj złożono 30 tysięcy wniosków na 263 miliony złotych. Jak słusznie pan redaktor zauważył, po pierwszych tygodniach realizacji programu do 100 mln początkowych w budżecie dołożono kolejne 400 milionów, czyli w puli mamy 500 milionów złotych. Jeżeli spojrzymy na to, że przez 2,5 miesiąca wykorzystaliśmy około połowy budżetu, no to patrząc od dzisiaj na kolejne dwa i pół miesiąca przy tej ilości wniosków, którą obecnie mamy składaną w programie Mój Prąd tych środków powinno wystarczyć do około połowy września.
CZYTAJ TEŻ: WIĘKSZY BUDŻET NA „MÓJ PRĄD”. BĘDĄ KOLEJNE EDYCJE PROGRAMU? (ROZMOWA)
Przypomnę: nabór ogłoszony jest do 22 grudnia. Zatem tak jak komunikowaliśmy wcześniej i my i Ministerstwo Klimatu i Środowiska, my już teraz szukamy nowych środków na to, aby można było ten nabór doprowadzić do tej daty wskazanej w ogłoszeniu o naborze i tym samym uzupełnić pulę środków, jeżeli to zainteresowanie dalej będzie tak ogromne, jak jest obecnie, a ono nie słabnie w zasadzie od pierwszych dni uruchomienia programu, czyli od 22 kwietnia.
MD: Cieszy mnie ten szacunek, ponieważ on pokazuje, że ten szacunek, który wykonaliśmy w kwietniu, kiedy program ruszał był prawidłowy. Też pracowaliśmy wtedy te środki na wyczerpanie ich na połowę kwietnia. Panie ministrze, chciałbym zapytać o to, jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością, biorąc pod uwagę wnioski, które są już złożone?
PM: No, oczywistym jest, że najwięcej wniosków składanych jest na instalacje fotowoltaiczne, ale także dużo wniosków składanych jest na dodatkowe urządzenia. Najwięcej tych wniosków, oprócz instalacji fotowoltaicznych, składanych jest na pompy ciepła. Około 3400 wniosków zostało złożonych i 1800 wniosków na magazyny energii. Czyli te bateryjne, indywidualne magazyny energii, które są wykorzystywane do tego, aby w szczycie zmagazynować energię i wykorzystać ją w momencie, kiedy nasza instalacja nie pracuje. Jeżeli weźmiemy te dwa komponenty to wnioski o wartości 75 milionów złotych zostały złożone versus tych 263 mln, które mamy w puli ogólnie patrząc na 30 000 wniosków.
Widać zatem, że Polacy chcą z jednej strony inwestować w zeroemisyjne źródła ciepła, źródła ogrzewania, ale z drugiej strony też zadbać o to, żeby tę własną wyprodukowaną energię wykorzystać wtedy, kiedy nasza instalacja nie pracuje, czyli np. w godzinach wieczornych, nocnych. Wtedy z magazynów bateryjnych jak najbardziej można tą energię wykorzystać.
Około 1800 wniosków to z kolei są wnioski też składane na magazyny ciepła. 1400, przepraszam – mniej więcej tyle wniosków na magazyny ciepła i systemy zarządzania energią – około 1300 wniosków. Zatem to są trochę mniejsze ilości, ale też widać, że Polacy całą paletę możliwości, która jest do wykorzystania w programie Mój Prąd wykorzystują. A przypomnę: ta maksymalna dotacja to nawet 58 tysięcy złotych.
MD: 58 tysięcy złotych. Proszę przypomnieć dla tych z naszych widzów, którzy jakimś cudem nie usłyszeli, nie znają jeszcze tego programu. To jest prefinansowanie? Czy zwrot środków? Zwrot poniesionych kosztów?
PM: Tutaj mamy mowę o zwrocie środków, o refinansowaniu inwestycji, którą wykonaliśmy. Ale też warto zauważyć, że w Moim Prądzie nie ma żadnych progów dochodowych. Dofinansowanie jest do instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli rozliczamy się w nowym systemie w net-billingu moc instalacji od 2 do 10 kilowatów.
No i szybko wymienię te urządzenia, które można jeszcze uzyskać wsparcie oprócz instalacji. Czyli to są pompy ciepła i kolektory słoneczne – to są te nowe urządzenia w piątej edycji, ale także mamy magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania energią. To są te urządzenia, które możemy sfinansować – zrefinansować te koszty, które ponieśliśmy na wykonanie takich instalacji.
MD: Panie ministrze, czy na podstawie doświadczeń już z pięciu edycji programu Mój Prąd możemy powiedzieć coś o ewentualnej szóstej edycji? Czy w ogóle planujecie szóstą edycję tego programu? Kiedy ona może ruszyć? I czy już teraz, przy tych doświadczeniach, które macie, widzicie jakie mogłyby być zmiany?
PM: Realizujemy teraz piątą edycję i tak jak powiedziałem, do 22 grudnia ogłoszony nabór i będziemy chcieli tą edycję dociągnąć, mówiąc kolokwialnie do tej daty wskazanej w ogłoszeniu. Natomiast rzeczywiście wsłuchujemy się w te głosy płynące i od branży, która te instalacje wykonuje, ale także od wnioskodawców-beneficjentów, którzy finansują te zadania.
Pojawiają się gdzieś takie głosy, że być może zainwestować także w urządzenia, które wytwarzają energię z wiatru, czyli takie przydomowe elektrownie wiatrowe. Analizujemy teraz takie możliwości, na ile rzeczywiście warto by było uzupełnić instalacje fotowoltaiczne o małe elektrownie wiatrowe, takie przydomowe. I tutaj proszę nie mylić z tymi dużymi wiatrakami, wokół których była duża dyskusja niedawno. To są elektrownie wiatrowe, przydomowe o różnej mocy. Mniej więcej koszt takiej elektrowni około 5,5 kilowata to jest 40-50 tysięcy złotych.
Zatem takie urządzenia bierzemy pod uwagę, analizujemy, rozpatrujemy. Ale teraz realizujemy piątą edycję i skupiamy się też na tym, aby te środki finansowe, które zapewne będą potrzebne pod koniec września, znalazły się i abyśmy mogli kontynuować Mój Prąd.
Zresztą zgodnie z zainteresowaniem Polaków, bo ta ilość wniosków, 30 tysięcy wniosków złożonych w programie świadczy o tym, że Polacy chcą inwestować. A to jest przecież piąta edycja. Przecież ponad 500 tysięcy już złożonych wniosków. We wcześniejszych edycjach programu razem z tą edycją to jest ponad 2 miliardy 600 milionów złotych przekazanych beneficjentom.
MD: Bardzo Panu dziękuję za tę informację i przypominamy Państwu: prawdopodobnie do połowy września wystarczy środków z tej edycji. Oczywiście, jeżeli nie będzie kolejnego uzupełnienia tego mieszka ze środkami na Mój Prąd 5.0. Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera do spraw Czystego Powietrza był naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.
PM: Ślicznie dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV