MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przechodzimy do programu Mój Prąd. Ten 5.0 rusza już od kwietnia w nowej edycji. Dofinansowanie będzie dotyczyć nie tylko fotowoltaiki, ale też pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Co wiadomo o Moim Prądzie 5.0? Czy zmieniają się warunki dopłat? Jaka będzie wysokość dofinansowania? O tym wszystkim już teraz w rozmowie z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnikiem premiera ds. programu Czyste Powietrze. Dzień dobry Panie ministrze.
PAWEŁ MIROWSKI, NFOŚiGW: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jakie są najważniejsze zmiany w nowej edycji programu?
PM: Najważniejsze zmiany to w zasadzie te, które pan redaktor wymienił. To znaczy oprócz tych komponentów, które były finansowane w czwartej edycji, bo ta czwarta już różniła się znacznie od poprzednich w związku z tym, że chcieliśmy zachęcić Polaków do autokonsumpcji energii w miejscu jej wytworzenia, czyli dodaliśmy magazyny energii, magazyny ciepła i systemy zarządzania tą energią. To w piątej edycji tak, jak ogłaszała już pani minister Anna Moskwa dołożymy także źródła ciepła w postaci odnawialnych źródeł ciepła, czyli pomp ciepła. To są te urządzenia, które w piątej edycji na pewno znajdą swoich zwolenników. To były głosy płynące też od osób, które mają takie źródła, które uniemożliwiają skorzystanie z programu Czyste Powietrze, a chcieliby zamontować jeszcze inne, bardziej czyste, bezemisyjne źródło ciepła, jakim są pompy ciepła. Stąd też tego typu komponent znalazł się, czy też znajdzie się w uruchomionej piątej odsłonie programu Mój Prąd.
MD: Ile wyniesie maksymalna kwota dofinansowania jaką można uzyskać?
PM: Jesteśmy jeszcze na końcowym etapie ustalania szczegółów z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Natomiast tak jak gdzieś już podawałem w przestrzeni medialnej nie będą to dotacje niższe niż były w poprzedniej edycji. Jeżeli mówimy o tych komponentach, które zostają przeniesione do piątej edycji z poprzedniej. Natomiast pompy ciepła musimy wyraźnie też zdemarkować tę linię z Czystym Powietrzem aby nie kanibalizować ze sobą tych programów. Natomiast dofinansowanie do pomp ciepła chcemy i taki wniosek będziemy składali do akceptacji przez panią minister, utrzymać na poziomie programu Czyste Powietrze w podstawowym poziomie dofinansowania. To będą dofinansowania w tej chwili w tym podstawowym poziomie np. do pompy powietrze/woda o podwyższonej efektywności energetycznej 19 tysięcy 400, a pompa gruntowa to nawet 28 tysięcy. 12 tysięcy 600 to jest pompa powietrze/woda bez tej podwyższonej efektywności energetycznej. Także to maksymalne dofinansowanie, jeżeli chcielibyśmy zrobić taką dosyć kompleksową inwestycję, wzrośnie (w moim prądzie 4.0 z 31 tysięcy) do 58 tysięcy złotych. Jeżeli taką kompleksową inwestycję chcielibyśmy wykonać, to maksymalne dofinansowanie właśnie będzie na takim poziomie.
MD: A czy tutaj mamy kryterium przychodowe, jeśli chodzi o uzyskanie dotacji?
PM: Nie, w Moim Prądzie nie było nigdy kryterium dochodowego, natomiast utrzymujemy ten element, aby zachować tę prostotę. Jeszcze o ile można mówić o tej prostocie. Bo przypomnę – kiedyś Mój Prąd to były tylko panele fotowoltaiczne do dziesięciu kilowatów, nie było innych komponentów. Teraz doszły nam dodatkowe elementy. To oczywiście troszeczkę sprawia, że zasady są mniej wyraziste. Natomiast na pewno Polacy byli zainteresowani też z jednej strony magazynowaniem energii, ale z drugiej strony teraz ogrzewaniem i ociepleniem swojego domu, to mówię o czystym powietrzu. Natomiast Mój Prąd nabrał nowego wymiaru dzięki tym elementom, które teraz finansujemy. Tak jak powiedziałem – to ma zachęcać przede wszystkim przy tym nowym systemie rozliczania, czyli systemie netbilingu, bo też takie osoby będą mogły tylko skorzystać jak i przy czwartej edycji z programu Mój Prąd, czyli muszą być w nowym systemie rozliczeń, w systemie wartościowym. W systemie netbilingu takie osoby mogą skorzystać, czy też będą mogły po nowej odsłonie uruchomionej w kwietniu z programu Mój Prąd.
MD: Przypomnę, że program Mój Prąd 4.0 wyczerpał się przed założonym czasem ze względu na wyczerpanie się środków, które przewidziano na budżet tego programu. Jaki budżet przewidziano na Mój Prąd? 5.0?
PM: Tutaj jesteśmy jeszcze w dyskusji, bo chcemy te środki finansowe w jak największej ilości skumulować. Natomiast na pewno mamy ustalone też i skonsultowane z Ministerstwem Klimatu, że jaka to by nie była kwota, to i tak na bieżąco będziemy analizowali i jeżeli będzie taka potrzeba i zainteresowanie będzie duże to będziemy jak najszybciej można uzupełniali tę pulę. Przypomnę, że to zainteresowanie wbrew oczekiwaniom, bo jeżeli uruchamialiśmy 14-15 kwietnia ubiegłego roku Mój Prąd, wróżono, że w nowym systemie rozliczania nie będzie zainteresowania, te instalacje nie będą się tworzyły na dachach Polaków.
A jednak widać, że z jednej strony przedłużyliśmy nabór, bo przypomnę początkowo miałoby się on do 22 grudnia, przedłużyliśmy do końca marca, a i tak nie wystarczyło środków. I ten budżet, który był przewidziany, (a tutaj należy łączyć budżet z M.P.3, bo to to samo źródło finansowania) ponad 850 milionów złotych, no, wyczerpał się przed tą datą. Zatem tutaj nie będę jeszcze przedstawiał kwoty budżetu na M.P.5, będziemy o tym informowali.
Natomiast mogę zapewnić, że bieżąca analiza sprawi, że te środki będą w miarę potrzeb uzupełniane i to będzie zależało tylko od tego na ile Polacy będą zainteresowani dalej tą formą dofinansowania. A mamy milion dwieście tysięcy prosumentów. Tak więc ogromna ilość i rzesza Polaków już skorzystała z mikroinstalacji i z dofinansowań na te mikroinstalacje właśnie z Narodowego Funduszu.
MD: Panie Prezesie, jeszcze na koniec prośba o krótką informację. Od 1 kwietnia ruszy Mój Prąd 5.0?
PM: Nie, od 1 kwietnia na pewno nie. Bardziej to będzie druga połowa kwietnia. Na pewno z wyprzedzeniem będziemy informowali.
MD: Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej był naszym gościem. Dziękuję pięknie.
PM: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV