Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MOCNY ZŁOTY NIE POMÓGŁ ASSECO (ROZMOWA)

O tym dlaczego wyniki są gorsze niż przed rokiem rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Karoliną Rzońcą-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych CFO Asseco Poland.

MOCNY ZŁOTY NIE POMÓGŁ ASSECO (ROZMOWA)
Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland, foto: Asseco Poland

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes ds. finansowych Asseco Poland. Dzień dobry Pani prezes.

KAROLINA RZOŃCA-BAJOREK, ASSECO POLAND: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry panu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Pani prezes, pytanie o to, dlaczego te wyniki są gorsze niż rok temu? To pierwsze pytanie, które się nasuwa. Przyzwyczailiście inwestorów do tego, że są coraz lepsze, coraz lepsze, coraz lepsze, a… tu gorzej.

KR-B: Nie powiedziałabym, że te wyniki są organicznie gorsze. Natomiast trzeba pamiętać, że grupa Asseco to jest grupa międzynarodowa, która działa w 60 krajach świata. 90% naszych przychodów to są przychody w walutach innych, niż polski złoty. I gdybyśmy popatrzyli na nasze wyniki w takiej notacji z zafiksowanych kursów walut, to te wyniki byłyby rok do roku lepsze: na poziomie przychodów o 6% lepsze na poziomie EBIT to też byłby wzrost.

Tak, że trzeba pamiętać – pan redaktor zaczął od tego, że złoty się umacnia. Umocnienie złotego w takim okresie dziewięciu miesięcy w tym roku powoduje, że te przychody czy wyniki przeliczane z innych walut, niż polski złoty po prostu mają negatywny wpływ.

MD: Czyli na Was źle działa umocnienie złotego?

KR-B: Tak, ponieważ nasze aktywa są w walutach innych, niż polski złoty, więc w momencie przeliczania umocnienie powoduje spadek wyników.

MD: I to jest właśnie ta ważna informacja dla wszystkich tych z Państwa, którzy cieszą się, kiedy my mówimy, że słaby złoty sprzyja eksporterom. No to właśnie chodzi o to, że ci, którzy sprzedają także usługi czy także software, eksportują, sprzedają go za granicę właśnie na tym słabym złotym, zyskują. Na umocnieniu złotego, natomiast tracą. Które rynki szczególnie dobrze wypadły w trzecim kwartale?

KR-B: Cały ten 9 miesięczny okres to jest okres, kiedy szczególnie dobrze wygląda rynek polski, co nas bardzo cieszy. Grupa Asseco to jest grupa bardzo zdywersyfikowana, te 60 krajów to jest imponująca naszym zdaniem liczba. Natomiast szczególnie dobrze faktycznie Polska w tym roku, szczególnie dobrze Bałkany, mimo trudnej sytuacji makroekonomicznej i dobre 9 miesięcy zanotuje także Izrael, mimo tego, że wiadomo, że ten czwarty kwartał będzie w jakimś sensie obarczony wpływem wojny, no, bo tam sytuacja polityczna stała się mniej stabilna.

MD: A jak to w praktyce wygląda? To znaczy, jeżeli chodzi o funkcjonowanie firmy? Jak to się odbija na kosztach? Czy to znaczy, że jest mniej pracowników, że w jakiś sposób ta działalność jest ograniczona?

KR-B: Generalnie sytuacja wygląda dość stabilnie, natomiast na nas największy wpływ ma to, że Izrael zmobilizował dość dużo ludzi do wojska. I teraz, jeżeli mówimy o naszej grupie, to w Izraelu zatrudniamy około 13 tysięcy ludzi. Na ten moment do wojska zaciągniętych zostało ponad tysiąc osób, więc to już jest istotny procent pracowników, którzy zamiast w biurze no, są gdzieś tam na polu walki.

Rząd izraelski kompensuje koszty tych pracowników, ale tylko w 70%. No i oczywiście ci pracownicy w standardowych warunkach sprzedawaliby swój czas, więc zarabialiby dla spółek jakąś marżę. No to to są takie na wprost utracone korzyści powiedziałabym, jeśli patrzymy na tę sytuację wyłącznie biznesowo.

Z drugiej strony oczywiście ta sytuacja powoduje, że rząd izraelski domawia dodatkowe usługi, czy rozpisuje dodatkowe projekty, czy to w obszarze cyber, czy w obszarze obronności. Natomiast wydaje się na dzisiaj, że to nie będzie tak, że te przychody z dodatkowych projektów zostaną skompensowane. Czyli ta luka, która powstanie ze względu na to, że tych ludzi fizycznie nie ma w pracy, zostanie skondensowana w całości.

MD: Mam nadzieję, że wrócą wszyscy bezpiecznie do pracy jak najszybciej, także ze względu na dobro Asseco, ale na ich własne dobro oczywiście przede wszystkim. Wracając jednak do Polski do tego, jak wygląda sytuacja spółki. Czy planujecie, przewidujecie jakieś zmiany, jeżeli chodzi o zmiany własnościowe, udziałowe?

MOCNY ZŁOTY NIE POMÓGŁ ASSECO (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

KR-B: Pamiętają Państwo, że my w trzecim kwartale dokonaliśmy dość dużej transakcji. Dokonaliśmy buybacku na kwotę 1 miliard prawie 200 milionów złotych. I w tym momencie Asseco Poland jest największym akcjonariuszem Asseco Poland. I na ten moment innych zmian nie planujemy, jeśli chodzi o nasz akcjonariat. Oczywiście jesteśmy spółką giełdową, więc to, co się dzieje na giełdzie, to jest już poza naszą kontrolą.

Natomiast my mówiliśmy o tym naszym inwestorom, że planujemy transakcję, która miałaby zwiększyć płynność naszych akcji. To jest, myślę, nasza podstawowa bolączka. My jesteśmy spółką, która co kwartał dostarcza bardzo dobre fundamenty, jesteśmy dobrze postrzegani przez inwestorów. Natomiast rzeczywiście trudno jest kupić akcje Asseco. Chcielibyśmy bardzo zająć się tym tematem płynności, w związku z tym ta transakcja i pewnie potencjalnie jakaś transakcja w przyszłości, która by miała tę płynność poprawić.

MD: A jak to może wyglądać? Nie pytam o to, jaki mechanizm zastosujecie, ale jakie są możliwości teoretyczne takiej poprawy płynności?

KR-B: Będziemy szukali akcjonariatu, pewnie będziemy próbowali ten akcjonariat troszkę rozproszyć i będziemy starali się go zdywersyfikować w tym sensie, żeby właśnie był to bardziej rozproszone akcjonariat i bardziej międzynarodowy akcjonariat.

MD: Wejście w jakiś dual-listing?

KR-B: O tym na razie nie myślimy. My jesteśmy bardzo zaprzyjaźnieni z polską giełdą. Tu nam jest dobrze. W związku z tym na razie takich planów nie ma.

MD: No właśnie, na warszawskiej giełdzie być może będą jakieś zmiany w najbliższym czasie, bo w całej Polsce duże zmiany. Czy one również dla Was oznaczają jakieś zmiany? Zawsze nowy rząd to są nowe przetargi, nowe decyzje, nowa w ogóle struktura administracji. To bardziej wiążecie większe obawy czy nadzieje na przetargi, na nowe konkursy?

KR-B: My, jako Asseco staramy się dostarczać dobrej jakości software i tak, myślę jesteśmy postrzegani niezależnie od tego, kto, kto aktualnie rządzi naszym krajem i jakie są obsadzone czy publiczne spółki, czy instytucje publiczne. Natomiast na pewno taki proces wymiany kadrowej wydłuża pewnie procesy decyzyjne, więc w tym konkretnym przypadku wydaje się, że jakaś tam inercja tych procesów będzie troszkę większa. Natomiast my dzisiaj, jeśli chodzi o nasz backlog, to w tym obszarze, w obszarze administracji publicznej, to wydaje się, że jesteśmy po bezpiecznej stronie, mamy długoterminowe kontrakty zawarte czy to w ubiegłym roku, czy w tym roku i te kontrakty będziemy kontynuować.

MD: Trzymamy kciuki, ponieważ my powoli niestety już tracimy tę rentę technologiczną, którą mieliśmy przez wiele lat. Trzeba inwestować w cyfrową administrację. A z nami była Karolina Rzońca-Bajorek, dyrektor finansowa – szefowa finansowa – CFO spółki Asseco Poland. Dziękuję.

KR-B: Dziękuję. Dobrego dnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

MOCNY ZŁOTY NIE POMÓGŁ ASSECO (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co prezes NBP Adam Glapiński miał na myśli oraz jak będą się kształtowały poziomy stóp procentowych, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z...

GPW

Ubywa byków na warszawskim parkiecie, ale spokojnie niedźwiedzi również, przybywa za to sporo inwestorów spodziewających się trendu bocznego w ciągu najbliższego pół roku. Przynajmniej...

GPW

Od poniedziałku 8 lipca PKP Cargo wypadnie zarówno z indeksu MWIG40 jak i indeksu WIG.- podał GPW benchmark.

BANKI

Banki wciąż maja się dobrze. Ich zyski nie rosną już w dwucyfrowym tempie ale nadal rosną.