Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

MOCNO SPADA INFLACJA W NIEMCZECH

NIEMIECKA PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
foto: pixabay.com

Dobre dane zza naszej zachodniej granicy. Inflacja cen producentów – czyli PPI – w maju wyniosła w Niemczech 1%, przy prognozie 1,6% i poprzednim odczycie 4,1%.

INFLACJA W NIEMCZECH
Producencka inflacja w Niemczech mocno w dół. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

W ujęciu miesiąc do miesiąca, wskaźnik PPI wyniósł -1,4%, prognozowano -0,6%. Poprzednio odczyt sięgał 0,3%.

W zaprezentowanych dziś danych widać zatem wyraźną dezinflację, postępującą szybciej od tego, co zakładał rynek. W 7 miesięcy inflacja PPI spadła w Niemczech z ponad 45% do 1%.

Inflacja producencka obrazuje poziom cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Wskaźnik być traktowany jako wyprzedzający dla CPI. Innymi słowy – można spodziewać się dalszych spadków inflacji konsumenckiej.

Przypomnijmy, majowy odczyt CPI u naszych zachodnich sąsiadów – według wstępnego szacunku – wyniósł 6,1 proc. rok do roku z 7,2 proc. w kwietniu.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: