Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK PPI W USA

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK PPI W USA

Departament Pracy opublikowało dane dotyczące inflacji producenckiej w USA. Odczyt PPI spadł w kwietniu do poziomu 2,3% rok do roku z 2,7% rok do roku w marcu. Oczekiwano spadku do 2,5% rok do roku. Od czerwcowego szczytu – w ubiegłym roku 11,3% to 10 spadek z rzędu.

Mocniejszy od oczekiwań – spadek inflacji PPI odnotowano za oceanem. Jest ona najniżej od początku 2021 roku.

Spada także inflacja bazowa PPI do 3,2% rok do roku z 3,4% w marcu. Oczekiwano spadku do 3,2% rok do roku.

PPI jest jedną z kluczowych miar inflacji w Stanach Zjednoczonych, która monitoruje ceny hurtowe otrzymywane przez producentów za towary i usługi. Zwykle jest tak, że PPI wpływa na wskaźnik CPI, bo producenci wyższe koszty przerzucają potem na klientów.

Według części analityków, jeśli odczyt PPI będzie spadał w tempie obserwowanym w minionych miesiącach, może wpłynąć na bardziej gołębie nastawienie FED do polityki monetarnej.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: