Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

MOCNE HAMOWANIE POPYTU W POLSCE

HAMOWANIE POPYTU W POLSCE
foto: pixabay.com

Mocne zaciskanie pasa przez Polaków rozkręciło się na dobre. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2023 r. spadła o 7,3 proc. w ujęciu rocznym, chociaż w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Nie licząc pierwszego lockdownu w 2020, sprzedaż spadła najszybciej w historii.

CZYTAJ TEŻ: SPRZEDAŻ DETALICZNA NAJSŁABSZA OD 3 LAT. SPADEK POPYTU W POLSCE (ROZMOWA)

HAMOWANIE POPYTU W POLSCE
Hamowanie popytu w Polsce. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Spadek rok do roku jest znacznie większy od prognoz. Konsensus PAP zakładał, że wskaźnik pokaże spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych rdr o 5,6 proc. i wzrost o 15,9 proc. w ujęciu mdm. W lutym – przypomnijmy – sprzedaż detaliczna spadła o równe 5 procent. W marcu największy spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych r/r utrzymał się w jednostkach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi, gazowymi ( – 20,7 proc. wobec wzrostu o 15,5 proc. przed rokiem). Sprzedaż znacznie zmalała również w grupach: “pozostałe” (o 18,5 proc.), “prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 17,8 proc.), “meble, rtv, agd” (o 15,2 proc.).

CZYTAJ TEŻ: BĘDZIE EMBARGO NA POLSKI NABIAŁ?

MOCNE HAMOWANIE POPYTU W POLSCE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

USA

Amerykańska gospodarka ma się jeszcze lepiej niż przewidywał rynek. W 3 kwartale tego roku PKB tego kraju w ujęciu annualizowanym wzrosło aż o 5.2%.

%d bloggers like this: