Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

MO-BRUK ZE ŚWIETNYMI WYNIKAMI (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Zysk netto działającego w branży przetwarzania odpadów Mo-BRUK-u wzrósł rok do roku w 2021 roku o 46 procent do 115 milionów złotych. Skonsolidowane przychody wzrosły natomiast o 49 procent do 267 milionów złotych, EBITDA o 46 procent do 151 milionów złotych. Łączymy się z Józefem Mokrzyckim, prezesem Mo-BRUK-u. Witam bardzo serdecznie Panie prezesie.

JÓZEF MOKRZYCKI, PREZES MO-BRUK-u: Dzień dobry Panie redaktorze dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Gratulujemy tych świetnych wyników za 2021 rok, ale pytanie, które się dzisiaj ciśnie na usta, to jest w obliczu bardzo wysokiej inflacji, importowanej po części przez słabego złotego i ryzyk związanych z sytuacją w Ukrainie: Czy będzie wpływ i jaki na wasz biznes?

JM: Szanowni Państwo. Trzeba powiedzieć, że sytuacja na wschodzie Europy w zasadzie nie przekłada się bezpośrednio na działania biznesowe Mo-BRUK-u. Mo-BRUK ma zdywersyfikowaną działalność w obszarze przetwarzania odpadów. Co prawda (przed wybuchem) wojny na Ukrainie planowaliśmy eksport paliw alternatywnych na Ukrainę. W obecnej sytuacji z oczywistych względów ta sprawa została zawieszona. Dysponujemy na dzisiaj aktualną, obowiązującą notyfikacją. Notyfikacja to jest taki dokument obydwu ministerstw, obydwu krajów zezwalających na wywóz paliwa do Ukrainy.

Natomiast, co ciekawe jest, że już nawet w czasie działań wojennych otrzymujemy sygnały, telefony z Ukrainy, które mówią nam o wręcz przeciwnej sytuacji. Czyli sytuacji, że Ukraina staje w obliczu niedoborów energetycznych. W związku z tym spodziewamy się, że po ustaniu działań wojennych ten temat wróci ze zdwojoną mocą. Bo tam mamy sygnały, że wzrasta zapotrzebowanie na paliwa i na pewno będziemy w stanie odtworzyć tę współpracę na dłuższą metę. Jeśli chodzi o sprawy inflacji, oczywiście inflacja nigdy nie jest zjawiskiem korzystnym dla biznesu. Natomiast radzimy sobie w taki dosyć prosty sposób: bardzo delikatnie, ale wyczuwamy ten rynek – potrzeby i możliwości rynku.

W związku z tym nasze ceny niestety, ale ulegają podwyżkom. Rekompensujemy to podwyżkami cen. Oczywiście dbamy o niskie koszty, ograniczenia kosztów działalności. W związku z tym rentowność na poziomie prawie 57%, którą utrzymujemy od dłuższego czasu, od kilku lat, uważam jest w dalszym ciągu do utrzymania. To jest dobra branża, która pozwala na takie rentowności.

CZYTAJ TEŻ: ROSJA ZACZYNA PRZEGRYWAĆ. GOSPODARKA COFNĘŁA SIĘ O 5 LAT

RM: Panie prezesie. Inwestycje i koszt pieniądza: Czy tu będą jakieś wyzwania?

JM: Zarząd przed kilku laty przyjął określoną politykę dywidendową. Oczywiście zarząd ma przyzwolenie władz spółki na wypłatę dywidendy w sytuacji określonego zadłużenia. To zadłużenie w zasadzie nie może przekraczać; wskaźnik zadłużenia finansowego netto do EBITDA nie powinien przekraczać poziomu 2,5. Obecnie mamy sytuację, że spółka jest zupełnie bez kredytów, bez długu, bez zobowiązań poza bieżącymi zobowiązaniami. I dysponuje sporą gotówką, która w najbliższych dniach pozwoli rekomendować zarządowi wypłatę kolejnej dywidendy. W związku z tym, że dysponujemy zdolnością dobrą – banki zabiegają o współpracę z nami, że mamy czym zabezpieczać ewentualne kredyty. Dlatego też w śmiały sposób planujemy akwizycje i dalszy rozwój organiczny spółki. Rozwój w takim kierunku…

RM: No właśnie. To ja chciałbym jeszcze zapytać o wysokość tej dywidendy. Czy jest już decyzja?

JM: Nie ma jeszcze decyzji. Jak wczoraj informowałem też przedstawicieli mediów, mogę zadeklarować, że w najbliższych dwóch tygodniach zarząd wystąpi z propozycją zwołania walnego zgromadzenia, a wtedy się pojawi oczywiście kwota dywidendy, wysokość dywidendy. Mogę zadeklarować i uspokoić akcjonariuszy, że możemy się spodziewać w dalszym ciągu realizacji przyjętej wcześniej polityki dywidendowej, a ta mówi o wypłacie do 100% z zysku. W związku z tym w zeszłym roku wypłaciliśmy niespełna 100 proc. Myślę, że podobny poziom utrzymamy również w tym roku.

RM: Panie prezesie, trzymamy kciuki za rozwój. Już się wstępnie umawiamy na rozmowę o alternatywnych paliwach, które produkujecie. Bo nie wszyscy widzowie pewnie wiedzą (Cały czas mamy nowych.) na czym one polegają. A to fascynujący temat. Józef Mokrzycki, prezes Mo-BRUK-u był naszym gościem. Dziękuję serdecznie. Wszystkiego dobrego.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV